Canım Anne

Çizgili Çocuk Kazağı Yapılışı

Çizgili Çocuk Kazağı Yapılışı

Yapılışı:Arka: Yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 76(80) ilmek atarak, 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren 8 sıra düz örgü örün. 9. ve 10. sırada verilen 1 no.’ lu motif şemasını takip ederek, şemanın 1-2 sıraların yeşil-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 11.12. sırada şemanın 3-4 sıralarını lâcivert- kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 13. sıradan itibaren lacivert örgü ipliği ile 8 sıra düz örgü örün. Sonraki sıralar, sırasıyla 2 sıra beyaz, 8 sıra lacivert örgü ipliği ile düz örgü örerek, örgüye devam edin. (Örgü düzeni örgü sonuna kadar devam edecek.)
Örgü boyu baştan itibaren 34,5 cm. 106 sıra (36,5 cm. 110 sıra) olduğu zaman arka yaka için örgü ortasından 20 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf arka yaka için sonraki 2. sırada 1 kere 3 ilmek keserek 2 sıra örün. Kalan 25(27) ilmek üzerinden, omuz bantı için, lacivert örgü ipliği ile 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.
Beklemede olan sağ taraf ilmeklerini örgü şişine geçirin. Arka yaka için sonraki 2. sırada 1 kere 3 ilmek keserek 2 sıra örün. Kalan 22 (27) ilmeği omuz için bir kerede kesin.
Ön: Arkada uygulanan işlemleri aynen tekrarlayarak, örgüye devam edin. Bu arada örgü boyu baştan itibaren 44 sıra olduğu zaman, 45. sıra başında 22(24) ilemeği örün. 23.(25.) ilmekten itibaren verilen 2 no.Mu motif şemasının 1-7 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan ilmekleri örerek sırayı tamamlayın. “Not: Baştan beri devam eden, 2 sıra beyaz, 8 sıra lacivert örgü düzeni, şemaların renkli bölümleri dışında aynen devam edecek sonraki sıralarda 2 no.’lu motif şemasını takip ederek örgüye devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 50 sıra olduğu zaman, 51. sırada 2 no.’lu motif şemasının 7. ilmeğini uyguladıktan sonra 12 ilmeği sıradaki renkle örün. 13. ilmekten itibaren verilen 3 no.’lu motif şemasını takip ederek, şemanın 1-13 ilmeklerini 1 kez uygulayın. Kalan ilmekleri sıradaki renkle örün. Sonraki sıralar, şemayı aynı şekilde uygulayarak örgüye devam edin. 2 no.’lu ve 3 no.’lu motif şemalarını 1′er kez uyguladıktan sonra örgüye, arkada olduğu gibi lacivert ve beyaz çizgili örgü olarak devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 33 cm. 100 sıra (35 cm. 104 sıra) olduğu zaman ön yaka için örgü ortasından 14 ilmeği bir kerede kesin. Sağ tarafı beklemeye alın. Sol taraf ön yaka için sonraki, her 2. sırada sırasıyla 3-2- ve 1 lîmek keserek örün. Bu arada örgü boyu yaka kesiminden itibaren 6 sıra olduğu zaman, 7. sırada sol omuza eşit aralıklarda 3 adet düğme iliği açın. Örgü boyu yakadan itibaren 10 sıra olduğunda kalan 25(27) ilmeği omuz için bir kerede kesin.
Beklemede olan sağ taraf ilmeklerini örgü şişine geçirin. Sağ ön yaka için sonraki her 2. sırada sırasıyla 3-2 ve 1 ilmek keserek örün. Örgü boyu yakadan itibaren 10 sıra olduğu zaman kalan 25(27) ilmeği omuz için bir kerede kesin.
Kol: İkiside aynı şekilde örülecek.
Yeşil örgü ipliği ile örgü şişine 42(44) ilmek, atarak, 1 sıra düz örün. 2. sıradan itibaren, yeşil örgü ipliği ile 4(6) sıra düz örgü örün. Devamında, arkada olduğu gibi 8 sıra lacivert, 2 sıra beyaz örgü ipliği ile düz örgü düzeninde örgüye devam edin. Aynı zamanda kol şeklini verebilmek için, baştan itibaren iki kenardan her ö.sırada 12(13) kere 1 ilmek arttırarak örgüye devam edin.
Örgü boyu baştan itibaren 50(52) sıra olduğu zaman, 51 .(53.) sıradan itibaren 1 no.’lu motif şemasının 1-2 sırasını lacivert-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. 53.(55.) sıradan itibaren şemanın 3-4 sıralarını yeşil-kırmızı örgü ipliği ile uygulayın. Devamında yeşil örgü iplii ile 10 (12) sıra düz örgü örerek, ilmekleri bir kerede kesin.
Bitirme:
Örgü parçalarını ölçüleriyle sabitleyip nemli bezle örterek kurumaya bırakın. Örgü tığı ve basit nakış iğne tekniklerini kullanarak, önde ve kollardaki motifleri modelde olduğu gibi tamamlayın. Etek
ucu ve kol bitiş noktalarındaki yeşil örgü üzerine modelde olduğu gibi beyaz örgü ipliği ile eşit aralıklarda, roka tekniğini kullanarak 2 sıra tomurcuk işleyin. Sağ omuzu birleştirin. Yaka bantı için ön sol omuz ucundan başlayarak, arka so omuz bant ucuna, kadar yaka kenarından yeşil örgü ipliği ile eşit aralıklarda önder 40 ve arkadan 34 ilmek alarak, örgü şişine geçirin. Toplam 74 ilmek üzerinden 6 sıra düz örgü örerek ilmekleri bir kerede kesin.Ön omuz üstte olacak şekilde, sol omuz ucunu birleştirin. Kolları yerlerine takın Kol alt dikişlerini birleştirin. Yan dikişleri etek ucundaki yeşil örgü, bölümler yırtmaç olarak açık kalacak şekilde, birleştirin. Düğmeleri sol arka omuz bantı üzerinde yerlerine dikin.


RESİMLERE TIKLAYARAK BÜYÜK HALLERİNİ GÖREBİLİRSİNİZ
AYRICA SAYFANIN SAĞ BAŞINDAKİ GOOGLE DANTELMODELLER GRUBUZA MAİLİNİZ İLE ÜYE OLURSANIZ TÜM EKLENEN MODELLER ANINDA MAİLİNİZE GELECEKTİR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın