Çizme Şeklinde Örgü Çorap Modelleri

Çizme Şeklinde Örgü Çorap Modelleri

Örgüye olan tutkumuz çok eski zamanlara dayanmaktadır. Anneannelerimizden, babaannelerimizden bizlere yadigar kalan birçok kıymetli parça vardır. Her genç kızın çeyizinde mutlaka önceki nesillerden ulaşmış bir parça mutlaka bulunmaktadır. Bizim için çeyiz, dantel, örgü vazgeçilmezdir. Evimizin her köşesinde kullanmayı sevdiğimiz gibi aynı zamanda kıyafetlerimizde, aksesuarlarımızda da kullanmaya bayılıyoruz. Oyalı yazmalarımız, el örgüsü patiklerimiz, çoraplarımız bunlardan sadece birkaçıdır. El örgüsüne olan merakımız yıllar geçtikçe hiç azalmamış halen günümüzde de devam etmektedir. Her ne kadar dantelin, örgünün modası geçti gibi tabirler kullanılmış olsa da el emeği, göz nuru ürünler günümüzde yeniden canlanmış ve eski değerine yeniden kavuşmuştur.

El emeği, göz nuru parçalarımızdan biri de örgü çoraplar, patiklerdir. Soğuk kış günlerinde kullanmak için idealdir. Her kızın çeyizinde mutlaka birkaç parça da olsa el örgüsü patik, çorap bulunmaktadır.

  El örgüsü çorap modelleri çok fazla çeşitlilik göstermektedir. Eski ninelerimizden kalma beş şişle örülmüş çorap modelleri vardır. Çiçek, yaprak, gül motifleri ile bezeli bu modeller eskilerden günümüze gelmeyi başarmıştır. Nostaljiyi sevenler için bu çoraplar çok kullanışlı ve şık olacaktır.

Yeni moda olmuş çorap modeli ise çizme şeklinde örülen çorap modelleridir. Çizme formu verilerek çok şık ve gösterişli çoraplar elde edebilirsiniz. Önden bağcıklı örnekleri de vardır. Üzerlerine motifler ve ponponlar ekleyerek örneğinizi renklendirebilir, hareketlendirebilirsiniz. Şiş ile örülen örgü çoraplar olduğu gibi tığ ile örülen çorap modelleri de vardır. Ayrıca ördüğünüz ipin kalitesi de önemlidir. Pamuklu ve yumuşak dokulu ipleri tercih ederseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Naylon ve plastik içerikli ipler hem iyi sonuç almamanıza neden olur hem de ısıtma açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Çizme Patik Örgü Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ