Çocuğunuz İletişime Açık Mı?

Çocuğunuz İletişime Açık Mı?

ÇOCUĞUNUZ İLETİŞİME AÇIK MI?

Çocuklarımız geleceğe dair taşıdığımız tüm umutlarımızdır aynı zamanda. Geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızın iyi koşullarda büyüyüp, yetişmesi ve topluma faydalı bireyler olabilmesi için elimizden geleni yaparız. Günümüzde daha da zor bir hal alan bu eylem öncelikle ebeveynlerin bilinçlenmesi gereken bir konu çünkü ancak bilinçli ve sağlıklı bireyler topluma yararlı çocuklar yetiştirebilir. İnsan doğası gereği karmaşık bir varlıktır. Eski çağlardan beri temel ihtiyaçlarını karşılayabilme, hayatta kalabilme mücadelesi içindedir ve o günden bugüne değişmeyen, varlığını koruyan ve koruyacak olan en önemli olgu iletişim kurma zorunluluğudur. İnsanların iletişim kurmadan varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.

 

Bir insan iletişim kurmaya daha bebekken başlar ve çocuk büyüdükçe gelişerek devam eder. Ailede yaşayan her bir birey çocuk için en etkili rol modeldir. Yani çocuğunuz siz insanlarla nasıl iletişim kuruyorsanız o şekilde kurmaya çalışacaktır. Bu nedenle aile içerisinde çocukla etkili iletişim kurabilmek büyük bir önem taşır. Çocuğunuzun iletişime ne kadar açık olduğunu sizinle ne kadar ve nasıl iletişim kurduğundan anlayabilirsiniz. Genel olarak çocuk iletişim kurmaktan kaçıyorsa, zorunlu olduğu durumlarda kısa ve yetersiz iletişimde bulunuyorsa bu iletişime açık olmadığını gösterir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzla doğru bir iletişim kurabilmeniz, sizinle iletişim kurmasını desteleyebilmeniz ona hem bu yeterliliği kazandırmada yardımcı olacak hem de kendine olan saygısını arttıracaktır.

 

Dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi sen dili ben dili kullanımıdır. Çocuğunuzu doğru bir iletişime yönlendirmek ve açık bir iletişim kurabilmesini desteklemek istiyorsanız onunla konuşurken sen diliyle değil ben diliyle konuşmalısınız. Onunla ilgili alacağınız kararlarda veya onun olumsuz herhangi bir tutumuyla ilgili konularda çocuğunuzla sürekli iletişim halinde olarak açık bir şekilde iletişim kurmasını engellememiş olabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ