Çocuğunuzla Oyun Oynayın

Çocuğunuzla Oyun Oynayın

Çocuğunuz gelişimi boyunca öğrenir; gördüklerini, duyduklarını, tattıklarını kısacası deneyimledikleri her şeyi beyinlerine kaydederler. Öğrenmeleri en fazla da oyunla olur. Özellikle okul öncesi dönemde çocuklar, anlatılanı değil gördüklerini ve tecrübe ettiklerini öğrenirler. Paylaşmayı, kuralları, doğru ve yanlış kavramlarını oynadıkları oyun ile öğrenirler. Aynı zamanda çocuklar oynadıkları oyunlarda yaşadıkları tecrübeleri ve duygularını da aktarırlar.

oyun-oyuncak262066475

Oyun ile öğrenen ve oyun ile iç dünyasını size anlatan çocuğunuzla iyi vakit geçirmek için çoğunuzla mutlaka oyun oynayın. İşte çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz on keyifli oyun:

  • Saklambaç: Saklambaç, çocuğunuzun enerjisini atması için de çok eğlenceli bir oyundur. Aynı zamanda çocuğunuzun güvenli ve sizin kontrolünüz altındaki bir alanda, tek başına rahat hareket edebilmesine de izin verir.
  • Lego: Yaratıcılığı destekleyen, halen oynadığınız zaman anne – baba olarak sizin de hayal gücünüzü ortaya çıkartıp deşarj olmanızı sağlayacak bir oyun. Bazen hayal bile edemeyeceğiniz tasarımlara imza atabilirsiniz.
  • Masa başı oyunları: Jenga ve monopoly gibi kurallı oyunlar. Bu oyunlar hem eğlencelidir, hem de çocuğunuzun sıra bekleme ve kurallara uyma gibi alışkanlıklar kazanmasına yardımcı olur.
  • Hamur oyunları: Hamur oyunları hem yaratıcılığı destekler, hem dokunma duyusuna hitap ettiği için okul öncesi yaş grubundaki çocukların deşarj olmasına yardımcı olur hem de çocuğunuzun el becerilerini geliştirir. Sizin için de hamuru sıkmak ve şekil vermek hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar rahatlatıcı olacaktır.
  • Taklit oyunları: Çocuklarınızla oynayabileceğiniz on keyifli oyuna bir örnek daha, hayvanların ya da nesnelerin özelliklerini taklit edeceğiniz bir oyun. Bu oyunu oynamak çocuğunuzun gözlem yeteneğini geliştirecektir.
  • Hafıza oyunları: Dergilerden de çıkan klasik eşini bulma oyunları. Kendiniz bile yapabilirsiniz. Adı üstünde çocuğunuzun hafızasını kuvvetlendirecektir.
  • Top: Çoğunuzun da sizin de enerjinizi atmanızı sağlayacak bir oyun daha.
  • Sıcak – Soğuk Oyunu: Bu oyunu hatırlamayan yoktur herhalde.
  • Deve – Cüce: Deve cüce oyunu, sizi yormadan çocuğunuzun enerjisini atmasını sağlayabileceğiniz bir oyundur. Siz sadece komutları verebilirsiniz.
  • Hikaye Anlatma Oyunu: Ve çocuklarınızla oynayabileceğiniz on keyifli oyundan sonuncuya sıra geldi. Bu hem yaratıcılığınızı arttıracak hem de çocuğunuzun iç dünyasını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak bir oyun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ