Çocuğunuzu okulun ilk günlerine hazırlanılması için 10 öneri

Çocuğunuzu okulun ilk günlerine hazırlanılması için 10 öneri

Çocuğunuzu okulun ilk günlerine hazırlanılması için 10 öneri

Psikiyatri Uzmanı Dr. Meral Akbıyık, okulun ilk günlerine nasıl hazırlanılması gerektiğini anlatıyor.

1- Okul başlamadan ayrı geçirdiğiniz saatleri artırın:

Çocuğun yaşayacağı ilk yenilik sizden uzak kalması. Çocuğunuzdan ayrı kalmak sizin için de önemli bir yenilik ve karşılıklı bir endişeye sebep olabiliyor. Şayet çocuğunuzla daha önce hiç ayrılmadıysanız okul öncesinde ayrı geçirdiğiniz süreleri giderek arttırarak bir alıştırma yapabilirsiniz. Örneğin arkadaşının evine oyun oynamaya gitmek, günün bir kısmını sevilen akrabalarda geçirmek gibi. Bu tür bir alıştırma hem sizi hem de çocuğunuzu ayrılığa hazırlıyor.

2- Sakinleştirmeye çalışırken endişelendirmeyin:Çocuğunuzu okulun ilk günlerine hazırlanılması için 10 öneri

Okulun ilk günü ile ilgili endişelerini azaltmak için çocuğunuzla konuşurken kelimelerinizi dikkatli seçin. Çocuğunuz okulla ilgili kaygı duymazken “İlk gün endişelenmen normal, sonra giderek okula alışacaksın.” gibi bir cümle kurmak, onu endişelendirmekten başka bir işe yaramıyor. Çocuğunuzun bu tür endişelerini öğrenmek için onunla sohbet etmek ve en basit haliyle, eğlenceli tonlamalar ile açıklamalar yapmak faydalı olabiliyor.

3- Okulu oyunla anlatın:

Oyun oynamak bazen sohbetten daha da yol gösterici olabiliyor. Okul gününe yaklaşırken ebeveyn ve çocuk rollerini değiştirerek bir oyun kurun. Oyunun içinde ona sizi sabah kaldırması, kahvaltı ettirmesi, okula uğurlaması gibi roller verin. Bu sayede okulda yaşayacaklarını öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Oyun oynarken sorduğu sorular, endişe ifadeleri sizin de oyunla cevap vermenize imkan verebiliyor.

4- Mümkünse arkadaşlarıyla önceden tanıştırın:

Ayrılık veya yenilikle ilgili kaygılarını azaltmak için mümkünse okul öncesinde bazı arkadaşlarıyla tanışmasını sağlayabilirsiniz. Okul günü daha önceden tanıdığı arkadaşlarla karşılaşmak kendisini güvende hissettiriyor. Bunun yanında okulu ve sınıfı okul öncesinde ziyaret etmek de çocuğun yabancı olduğu konuları azaltıyor.

Okulla ilgili güzel anılar hazırlık döneminde başlayabiliyor.

5- Okul alışverişinde onun tercihlerine önem verin:

Okul için bir geri sayım başlatın. Bu geri sayım içinde okul alışverişi de yer alsın. Alışverişe birlikte çıkın, güzel zaman geçirerek onun seçtiği şeyleri alın. Okulla ilgili olumlu hayaller kurmak okulu giderek tanıdık hale getiriyor.

6- Okul öncesi son geceyi onunla geçirin:

Okula hazırlık uyandığı saati değiştirebilmeyi gerektirebiliyor. Bunun için de önceden düzenleme yapmak çocuğunuzun okula gitmeye daha istekli olmasını sağlayabiliyor.

Son gece giyecekleri, okul çantasını çocuğunuzla birlikte hazırlayıp ertesi güne hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Yatmadan önce biraz vakit geçirebilirsiniz ve uykuya dalması için yardımcı olabilirsiniz. Okul sabahı telaş yaşamamak için biraz daha erken kalkabilirsiniz. Bu şekilde daha neşeli bir sabah geçirerek hem kendi hem de onun stresini azaltabilirsiniz.

7- Ayrılık anını kısa tutun:

Ve ayrılık anı… Hazırlıklarınızı yaptınız, biraz endişeli biraz mutlu bir okul ilk günü yaşıyorsunuz. Çocuğunuzu okula bırakırken vedalaşmanın sıcak ve kısa olmasına çok dikkat edin. Bu ayrılık anının uzaması ve dramatikleşmesi çocuğunuzun huzursuzluğunu artırıyor. Bu sebeple öğretmenine güvenin ve çocuğunuzun bu duyguyla baş edebileceğine inanın.

8- Gözyaşlarınızı çocuğunuzdan saklayın:

Çocuğunuzun okula başlaması sizin için oldukça duygusal bir an. Okulun ilk günü sizin de gözlerinizin yaşarmasına neden olabiliyor. Ancak bu anı özel bir alanda yaşamalı, çocuğunuzun göremeyeceğinden emin olmalısınız.

9- Okul çıkışı sakın geç kalmayın:

Çocukların en büyük kaygılarından biri anne veya babasının okul çıkışı onu almayı unutması. O nedenle çocuğunuzu almak için kesinlikle gecikmemelisiniz. Ve bu büyük günün sonunda çocuğunuzu tebrik etmeli onun ne kadar da büyüdüğünü onunla gurur duyduğunuzu söyleyerek, onu desteklemelisiniz. “Peki yarın neler yapacaksınız?” gibi bir soru ile ertesi gün için de coşku duymasını sağlayabilirsiniz.

10- Gerekirse profesyonel destek alın:

Çocuğun hayatındaki önemli aşamalardan biri olan okula başlamak kimi durumlarda hafif bir endişeden fazlasına sebep olabiliyor. Yeterli zaman ayırmak, onun yanında olduğunuzu göstermek ve öğretmenle işbirliği yapmak birçok durumda sorunu çözmek için yeterli. Ancak bazen okul kaygısının dindirilememesi söz konusu olabiliyor. Anne ve babadan ayrılmakla ilgili ciddi kaygılar ve okuldan kaçınmanın uzun sürmesi halinde gecikilmeden uzman desteği alınması gerekiyor.

Çocuğunuzu okulun ilk günlerine hazırlanılması için 10 öneri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ