Çocuğunuzun Ders Çalışmak İstemiyorsa

Çocuğunuzun Ders Çalışmak İstemiyorsa

 Birçok çocuk eve geldiğinde televizyon veya bilgisayar başına geçer ve anne baba ders çalışmasını söyleyene kadar da ders çalışmak aklına bile gelmez. Sizde bu veya buna benzer sorunlar yaşıyorsanız eğer yazımızı okuyarak ne gibi önlemler alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

3-11 yaş arasında çocuklar sanıldığının aksine anne baba otoritesine ihtiyaç duymaktadır. Hata otoriteden uzak kalan çocuklar kendisini boşlukta bile hissedebilir. Ders çalışma gibi önemli bir mevzuyu eğer çocuğunuzun keyfine bırakacak olursanız eğitim hayatı olumsuz yönde etkilenecektir. Çocuğunuz ile beraber konuşarak bir ders çalışma takvimi oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuzun hangi saatlerde ve ne kadar süre ders çalışması gerektiğini düşünün ve konuşarak bir saat belirleyin ve takviminizi oluşturun. Her gün aynı saat onun o masa da olmasını sağlayın, gerekirse sizde yanında durun veya bulunun.

Hiçbir zaman baskı ile otoriteyi birbirine karıştırmamalısınız. Biri çocuğunuzun istemediği şeyleri zorla yaptırmak iken diğer ise işlerin daha iyi ilerlemesi için oluşturulan kurallar bütünü olarak bilinmektedir. Bu yüzden çocuğunuza ders çalışma konusunda baskı yapmadan onunla beraber bir program belirlemeniz en doğrusu olacaktır.

Çocuğunuzun ders saatlerini eğlenceli bir hala dönüştürebilirsiniz. Diyelim ki İngilizce kelimeleri öğrenmesi gerekiyor. Bunun ile ilgili bir tombala hazırlayabilir ve birlikte keyifli bir etkinlik halinde bu işlemi yapabilirsiniz.

   Ödül ve ceza her yerde işe yaradığı gibi ders çalışmayan çocuklar içinde oldukça etkili olmaktadır. Dersini düzgün yapan çocuğunuzu ödüllendirip, dersini yapmadığında televizyon izlememe, dışarı çıkmama gibi yoksun bırakmaya dayalı cezalar vererek çocuğunuzu otomatik olarak ders çalışmaya yönlendirebilirsiniz.

Hiçbir zaman çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın ve örnek göstermeyin. Her çocuğun ilgi ve yetenekleri farklıdır, ona göre hareket ediniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ