Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuğunuzun odasını hazırlarken, size yol gösterecek ilk adım onun rengarenk olan hayal dünyası olmasında fayda vardır. Çocuğunuzun odasında arkadaşlarıyla eğlenceli ve keyifli zaman geçirmesi için onun da fikirlerini alarak bir oda dekorasyonu uygulamaya çalışın. Renkli ve yaratıcılıkta sınır tanımayacağınız güzel bir yaşam alanı çocuğunuzun mutluluğu için önemli bir adımdır.

Çocuk odası hazırlarken en çok dikkat etmeniz gereken konu sağlıklı malzemeler kullanmanız olmalıdır. Tabanda kullanacağınız halının antibakteriyel, antialerjik ve kaymaz tabanlı olması önemlidir. Çocuğunuzun yaşı küçükse mobilyaları seçerken sert köşeleri olmayan ve doğal malzemelerden üretilmiş olmasına önem verin.

Gardırobunun içine onun ihtiyacını giderecek şekilde askılar ve çekmece içi düzenleme sistemleri yerleştirin. Çalışma masası olacaksa, bunu mümkün olduğunca odanın en aydınlık köşesine yerleştirin. Odanın perdesi toz tutmayan ve her istendiğinde yıkanabilen kumaştan olması avantajlı olacaktır. yatak takımları için pamuklu yastık, yorgan alın. Battaniye olacaksa saf yün olmasına dikkat edin.

Çocuk odasını tasarlarken onun fikirlerini de alarak, sevdiği bir konsept oluşturmaya çalışın. Çocuğunuzun cinsiyetine göre sevdiği kahramanlar size bir fikir verebilir. Duvar süslemesinde boya ya da duvar kağıdı kullanacaksanız, fazla göz yoran desenlerden ve süslemelerden kaçının. Çocuğunuzun odasında vakit geçirmeyi sevecek bir oda tasarladığınızda, arkadaşlarıyla birlikte orada olmaktan keyif alacak, eğlenceli anlar yaşayacaktır. Odanın bir köşesine oyun alanları oluşturabilirsiniz. Örneğin bir oyun çadırı ya da müsaitliğe göre küçük bir kulübe yapabilirsiniz. Duvarlardan birini rahatça yazıp çizebileceği şekilde bir panoyla kaplamanız, onun yaratıcılığını desteklerken sizi de elinizde bez sürekli duvar temizlemekten kurtarabilirsiniz.

Çocuğunuza verebileceğiniz okuma alışkanlığı küçük yaşlarda başlayacağından, odanın durumuna göre bir köşesini okuma bölümü olarak ayırmanız hoşuna gidecektir. Odanın aydınlık bir tarafına rahat bir koltuk yerleştirebilir, duvarına kitaplarla dolu raflar yerleştirebilirsiniz. Çocuklarınız sizi örnek alacaktır bu yüzden fırsat buldukça onun odasında kitap okumaya özen gösterin.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ