Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bilinmesi Gereken 10 Şey

Çocuk Sahibi Olmadan Önce Bilinmesi Gereken 10 Şey

Çocuk sahibi olmadan önce bilinmesi gereken 10 şey

Bir çocuğu dünyaya getirmenin nasıl olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya bir çocuğun sorumluluğunu alabilecek düzeyde miyiz hiç düşündünüz mü?  Özellikle annenin sağlığı sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için uygun mu?  Daha birçok durum söz konusu çocuk sahibi olmadan önce bilmemiz gereken. Bu konuları 10 altın madde altında toplarsak şunları aktarabilirim.

aile-olmak

1 –Anne ile baba bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olmalı.

Çocuğun sağlıklı olarak dünyaya gelebilmesi için çiftler öncelikle sağlık kontrollerinden geçmeli varsa problem olabilecek durumları ortadan kaldırmalıdır.

2- Anne ile baba çocuk bakımı çocuk yetirmesi için gerekli eğitimlere sahip olmalıdır.

Çocuğun doğum öncesi ve doğum sonrası zamanlarında yanında olası her durumda ne yapacağını bilen bir ailesi olması. Bunlarla ilgili kitaplar okunmalı ve seminerlere katılım yapılmalıdır.

aile-kurmak

3-Anne hamile kalmadan önce sağlıklı beslenmeye başlamalı, doğum ve emzirme süreçleri sonuna kadar sağlıklı beslenmelidir.Sağlıklı beslenme hem annenin gelişimini hem de bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.Bu yüzden anne bu konuyu göz ardı etmemelidir.

4-Hamilelik süresinin tüm evreleri doktor kontrolü gözetiminde devam etmelidir.Yaptırılması gereken tüm testler yaptırılmalı ve enfeksiyona karşı önlem alınmalıdır.

cocuk-yetistirmek

5-Anne ve baba varsa kötü alışkanlıklarından vazgeçmelidir.

Hamilelik süresinde ve sonrasında çocuğunuza zarar vermemek için sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız var ise bırakmanız hem siz hem de çocuğunuz için faydalı olacaktır.

6-Ebeveynlerin maddi durumunun yeterli olması gerekir.

Çocuğun doğum masrafları ve sonrasında gerekecek olan maddi ihtiyaçlarınız için kenarda ayırmış olduğunuz bir bütçenizin olması ailenizi rahat ettirecektir.

anne-olmak

7-Çiftlerin karşılıklı olarak çocuk istediklerinden emin olması gerekmektedir.

Çünkü bir çocuğunuz olduğunda annenin kariyer planları ertelemesi gerekebilir. Sosyal hayatınız da değişiklik gösterecektir. Bu yüzden tüm bunların farkında olarak çocuk sahibi olmaya karar vermeniz pişmanlık duymanıza sebep olmaz.

8-Anne için önemli bir durum daha söz konusu hamilelik depresyonu olarak bildiğimiz antepartum depresyon anne adaylarının araştırma yapması gereken diğer bir konudur.

Anne ile birlikte baba adaylarıda bu konuyu araştırıp bilgi sahibi olmalıdırlar.

abaveyn-olmak

9-çocuk sahibi olmadan yapmayı arzuladığnıız ne varsa yapın mesela görmek istediğiniz uzak bir ülke varsa gidin sonrasında bunu yapamazsanız çocuğunuzu ve eşinizi sorumlu tutabilir mutsuz olabilirsiniz.

10-Ve son olarak ailelerinizle ciddi bir şekilde aile kavramı üzerinde konuşun eşinizle bilmediğiniz yönleriniz varsa onları keşfedin.

Sonrasında öğrendiğiniz tüm bilgiler ile çocuğunuz dünyaya getirdiğiniz için huzurlu olun. Hayat sizi her zaman huzurlu yaşatsın eşiniz ve çocuğunuzla birlikte.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ