Çocuk Yetişmenin 10 Kuralı

Çocuk Yetişmenin 10 Kuralı

Çocuk Yetiştirmede Altın Kurallar

Çocuk yetiştirmek, yedirip içirmekten ibaret değildir. İyi bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlere bazı sorumluluklar düşmektedir. İşte, çocuk yetiştirmenin 10 kuralı:

 1-Huzurlu Ortam

Çocuğun, huzurlu bir ortamda yetişmesi gerekir.

cocuk-yetistirme-bilincli

2-Çocuğunuza Saygı Gösterin

Onun sadece bir çocuk olduğunu düşünüp, özeline burun sokulmamalıdır. Çocuk da olsa bir birey olduğu bilinmeli, fikirlerine, sorunlarına ve özeline saygı duyulmalıdır.

3-Ona Zaman Ayırın

Yoğun bir hayatınız olsa da çocuğunuza mutlaka zaman ayırmanız gerekiyor. Bu, çocuk yetiştirmenin 10 kuralı arasında en önemlilerinden biridir. Çocuk hiçbir zaman ihmal edilmemelidir.

cocuk-yetistirmede-10-kural

4-En Büyük Sihir Sevgidir

Sevginin, en büyük sihir olduğunu bilirsiniz. Çocuklarınızdan asla esirgememeniz gereken şey de sevgidir. Çocuğunuza önemli olduğunu ve onu sevdiğinizi hissettirmeniz gerekir.

5-Sabırlı Olun

Çocuğunuzun düşüncelerine önem vermeli, saygı duymalı ancak yine de onun bir çocuk olduğunu unutmamalısınız. Bazı şeyleri anlamadığında ya da yanlış davranışlarda bulunduğunda sabırlı davranmalısınız.

cocuk-yetistirmek

6-Özür Dileyin

Çocuğunuza zaman zaman sinirlenmeniz doğaldır. Ancak, sonrasında kendinizi eleştirip, haksız olduğunuz noktalarda çocuğunuzdan özür dileyebilmelisiniz. Bir çocuğun, haksız olduğu durumlarda özür dilemesi gerektiğini öğrenmesi önemlidir.

7-Çocuğunuzun Daima Arkasında Olun

Çocuğunuzu, başarılı olduğu zamanlardaki gibi, başarılı olamadığı zamanlarda da takdir etmelisiniz. Gösterdiği çabayı hiçe saymanız çocuğunuzun motivesini düşürecektir. Yanlış davrandığında, hata yaptığında ya da başarılı olamadığında da ona destek olmayı unutmamalısınız.

cocuk-yetistirmenin-kurallari

 

8-Ona Sorumluluk Verin

Çocuğunuza, küçük yaşlarda da sorumluluk bilincini kazandırmanız gerekiyor. Bunun için ona altından kalkabileceği, küçük sorumluluklar vermelisiniz.

9-Sosyalleşmesine İzin Verin

Çocuğunuzun başına bir şeyler gelmesinden korkuyor olabilirsiniz. Ancak güvenli ortamlarda, onun sosyalleşmesine izin vermeniz gerekiyor.

yaratici-cocuk-yetistirme

 10-Çocuğunuza Vurmayın

Çocuğunuzu cezalandırmak için asla şiddete başvurmamalısınız. Çocuk yetiştirmenin 10 kuralı arasında en önemlisi budur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ