Çocuklar da Giysi Seçer

Çocuklar da Giysi Seçer

Çocukların da seçme hakları vardır. Elbette ki onlarda giydikleri kıyafetleri özgürce seçebilirler. Ancak seçtikleri kıyafetler ortama veya mevsime uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda birkaç önlem alarak sorunu kısa yoldan halledebilir hem kendi istediğiniz olur hem de çocuğunuza seçme şansı vermiş olursunuz.

blank

Çocuklar 3-4 yaşlarına geldiklerinde bazı ufak kararlarda olsa kendileri almak isteyebilirler. Bunlardan biri de kıyafet seçimidir. İstemediği bir kıyafeti çocuğunuza giydirmek ise küçük çaplı bir savaşa dönüşebilir.

blank

Çocuğunuzun kararlarına elbette ki saygılı olmalısınız ama kimi zaman sağlık, kimi zaman hava koşulları gibi nedenlerden ötürü seçimlerinde biraz kısıtlamalar yapabilirsiniz. Tüllü bir elbise ile pikniğe gidilemeyeceği gibi aynı zamanda küçülmüş bir pantolonla bayram ziyaretine, ince bir gömlek de rüzgarlı bir havada dışarıya çıkılmaz.

Çocuğunuzun doğru kararlar ve seçimler alabilmesi için seçimlerini sınırlandırınız. Önüne 3 veya 4 seçenek sunarak içlerinden birini seçme şansı verebilirsiniz. Böylelikle hem sizin istediğiniz olacak hem de çocuğunuzun seçme hakkına saygı duymuş olacaksınız. Bu yöntem ile çocuğunuzun hava koşullarına aykırı veya ortama uygunsuz giyinmesini de önlemiş olursunuz.

blank

Mevsimi olmayan kıyafetleri ortadan kaldırınız. Bu mevsime göre uygunsuz giyinmesini büyük ölçüde önleyecektir.

Çocuğunuzun seçtiği kıyafetleri beğendiyseniz eğer tebrik edin. Eğer hoşunuza gitmemiş ise asla kırıcı olmayın. Yapıcı cümleler kurarak ona yardımcı olabilirsiniz. Aksi halde daha inatçı olacaktır.

Çocuklar bazen belirli kıyafetleri giymeyi reddederler. Bu konu da çocuğunuzu rahatsız eden bir ayrıntı var mı buna dikkat etmelisiniz. Bazen yün kazaklar kaşındırıyor olabilir veya pantolonun fermuarı batabilir ve bu yüzden giymek istemeyebilir.

Çocuğunuzun rahat giyip çıkarabileceği kıyafetleri satın almaya dikkat etmelisiniz. Bu onun kendi kendine giyinmesini kolaylaştıracaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ