Çocuklara İkinci Dil Ne Zaman Öğretilmelidir?

Çocuklara İkinci Dil Ne Zaman Öğretilmelidir?

Eğitimli ve aklı başında ailelerin sürekli aklına takılan bir soru olan çocuğum ikinci dili ne zaman öğrenmeli konusu önem verilmesi gereken bir noktadır. İngilizce ya da yabancı dili öğrenmek için en uygun yaş aralığı öğrenmeye başladığı zamanlardır.

Çocuklarının gelişime özen gösteren aileler onların birden fazla dil öğrenmesini ister. Günümüz Türkiye ailelerinde çok fazla bu konuya özen gösterilmese de son zamanlarda bilinçli aileler bu konunun üzerinde durmaya başlamıştır. Yaş ilerledikçe insanlar öğrenme zorluğu çeker, Yabancı dile ihtiyaçları olmadığını düşünür. Fakat ikinci bir dil öğrenmek her zaman hayatımızda bize faydası dokunacak bir artıdır.

Çoğu aile çocuğum daha Türkçe öğrenemiyor ikinci dili nasıl öğrensin der ve bu konuyu hep ileri ki zamanlara bırakır. Uzmanlara göre bir çocuk ne zaman öğrenmeye başladıysa o zaman ikinci dili de öğrenmesi gerekir. Çocuk beyni gelişim aşamasında etrafında olan biten her olayı, konuşmayı analiz eder. Öğrenmeye eğilimi en fazla bu zamanlarda gerçekleşir. Bu yüzden çocuğunuz eğer siz ilgilenirseniz ve özen gösterirseniz ikinci bir dili öğrenir.

Okul öncesi çocuklarda uzmanlara göre ikinci dili öğrenme kapasitesi daha yüksektir. Okul sonrası yani 5-6 yaşındaki çocuklar yabancı dili yaklaşık 7 yıl gibi bir sürede öğrenebiliyor. Okul öncesinde ise bu zaman 2-3 yıl kadardır. Aradaki fark aslında bize ne zaman çocuklarımıza ikinci dili öğretmeye başlamamız gerektiğini acıkça belli etmektedir. Okul öncesi çocuklar birden fazla dili aynı anda öğrenebilir ve 2-3 yıl gibi kısa sürede kolayca öğrenebilirler. Bu yüzden çocuğunuzun ikinci dili öğrenmesini istiyorsanız okul öncesi çağlarda ona öğretebilirsiniz.

Çocuklar İkinci Dili Ne Zaman ve Nasıl Öğrenmeye Başlamalıdır?

Doç. Dr. Alev Oğuz Kutlu’nun konu ile ilgili uzman görüşlerini videodan dinleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ