Çocuklara Söylenen Hatalı Sözler!

Çocuklara Söylenen Hatalı Sözler!

Bazen çocuklarımızın da birer birey olduğunu unutarak hareket ettiğimiz zamanlar hepimizin olmuştur. Çocuklara nasıl davranmalı konusu psikologlar tarafından da sıkça açıklanmaktadır. Çocuk eğitimi önemli bir konudur. Çünkü çocuk yetiştirme sırasında mesela sadece onların maddi ihtiyaçlarını karşılamak yani karınlarının doymasını, sıcakta uyumalarını sağlama değildir. Anne babalar olarak asli görevimiz onların düzgün bir psikoloji içinde büyümelerini sağlamaktır. Çünkü psikolojisi sorunsuz olan bireyler önce kendine sonra da yakın çevresinden, en geniş kitleye kadar etkileşim halinde olduğu tüm topluma faydalı olur.Çocuk yetiştirirken asıl amaç iyi bir insan olması ise eğer, çocuklarımıza karşı nasıl davranmamız gerektiğini ve çocuklara söylenen hatalı sözler sarf etmememiz gereklidir. Çocuklara nasıl davranmalı konusuna biraz kafa yorduğumuzda hiç de zor olmadığını görebiliriz. Biz de bu yazımızda size esasında bildiğiniz ancak hayatın yoğunluğundan dolayı arada sırada unuttuğunuz şeyleri hatırlatmak istedik.

Çocuklarınıza farkında olmadan söylediğiniz ancak söylemeniz gereken bazı z-sözler:

 • Anne ya da baba tarafından çocuğa kendilerini üzerse ona cicianne alacağı söylemek ya da senin annen baban olmayız demek çocukta terk edilme korkusu yaratır.

  cocuklara-soylenen-hatali-sozler

  Çocuklara Söylenen Hatalı Sözler!

 • Sözünüzü dinlemezse ona küseceğinizi söylemeniz çocuğa istenen bir şey yapılmadığı takdirde karşıdaki kişiye küsme hakkının olduğu bilinci aşılar.
 • Çocuklarınızın şiddet içerikli oyuncaklarla oynamasına müsaade etmeniz hatta o oyuncaklarla mesela tabancayla oynadığında ona eşlik etmeniz bunu normal bir davranışmış gibi algılamasını sağlar, şiddet eğilimini artırır.
 • Kız çocuklarına evcilik oynadıklarında benim kızım evlenmiş mi, çocuğu da mı olmuş gibi sözler söylemek çocuğun yaşından büyük bir misyon edinmesini ve evliliğe, çocuk sahibi olmaya erken yaşlarda özenmesini sağlar.

Çocuktan gelen ben nasıl doğdum gibi bir soruya onu leyleklerin getirdiğini ya da onu çöpten bulduğunuzu şakayla da olsa söylemeniz çocuğun kafasında içinden çıkamadığı sorular oluşmasını sağlar.

 • Bu cevaplar yerine bunu onunla konuşacağınızı ancak biraz daha büyümesi gerektiğini anlatabilirsiniz.
 • Sizi üzerse Allah’ın onu taş yapacağını söylediğinizde çocuğunuzdaki “Allah” bilinci yanlış etkilenir. Allah’ı korkulacak ve kötü şeyler yapan bir olgu olarak kafasına yerleştirir.
 • Çocuğunuz biriyle konuşurken araya girdiğinde ona sus şimdi kouşma gibi şeyler söylemek yerine, biraz beklerse konuşmanız bitince onu da dinleyeceğinizi söyleyebilirsiniz.

  cocuklara-soylenen-hatali-sozler

  Çocuklara Söylenen Hatalı Sözler!

 • Çocuk yaramazlık yaptığında eğer ona artık onu sevmeyeceğinizi söylerseniz sizin sevginizin bu kadar küçük bir şeyden bitebilecek kadar az olduğunu düşünebilir, bilinçaltında sevilmeme korkusu oluşur.
 • Erkek çocuklarına küfür öğretmek ve başkalarının yanında küfür ediyor olmasına gülmek, eğlenmek, hoşunuza gidiyor gibi yapmak çocuğun küfürbaz olmasını sağlar. Hoş karşıladığınız bu durum bir gün size küfür ediyor olarak karşınıza çıkarsa da hoşunuza gitmeyebilir.
 • Çocuğun yaptığı dil çıkartmak gibi davranışlara gülüp eğlenmek hatta başkalarının yanında bir meziyet olarak gösterip hadi bir dil çıkar da görsünler gibi şeyler söylemek çocuğun bu davranışları normal görmesine yol açar, iletişim içinde olduğu kişilere saygısız davranma alışkanlığı kazanmasını sağlar. Öncelikle çocuğunuza bunun tersi olarak terbiyeyi ve saygıyı aşılamalısınız.
 • Kız çocuklarının babayla, erkek çocuklarının da anneyle dudaktan öpüşmesine izin vermek hatta bunu yaptığında hoşunuza gittiğini göstermek ilerleyen yaşlarda cinsel ayrımlarda zorlanmasına yol açar.
 • Çocuktur o her şeyi yapar tarzı bir yaklaşım çocuğunuzun kendinde her şeyi yapacağı hakkını görmesini sağlar. İlerde istenmeyen durumlarla karşılaşamamak için bu davranıştan uzaklaşmanızda fayda var. O da bir birey ; yapabileceği ve yapamayacağı şeyleri çocuk yaşta bilmesi büyüdüğünde topluma adapte olmasını kolaylaştırır.
 • Çocuğunuzu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamanız onda sizin sandığınız gibi motivasyon etkisi göstermez. Aksine kendini değersiz ve beceriksiz hissettirerek yapmasını istediğiniz şeyden elini daha da çok çeker. Örnek gösterdiğiniz kişiden nefret edecek olması da cabası!
 • Çocuklarınızı ortak alanlardan soyutlayarak sürekli odalarına göndermek, odada oynamalarını istemek onlarda dışlanmışlık ve yalnızlık duygusuna sebep olur. Bırakın salonun ortası oyuncaklarla dolu ve dağınık olsun, çünkü çocuklar sizin yanınızda kendilerini daha güvende hissederler.
 • Çocuklarınızı “öcü” gibi şeylerin varlığıyla korkutmak kafalarının içinde çözemedikleri sorunlara yol açar. Korkularını artırır, çeşitli fobilere yol açar.
 • Çocuklarınıza başka yere gittiğinizi söylemeyin ya da hiç canın acımayacak gibi sözler sarf etmeyin. Ona doğruyu söyleyin. Biraz canının acıyabileceğini ama onun buna dayanabileceğini, sizin ona kötü bir5 şey olmasına zaten izin vermeyeceğinizi söylemek çok daha iyi etki yaratır.
 • Seni köpeklere veririm gibi sözler çocuklarınızın hayvanlardan korkmasını sağlar, hayvan sevgisi bilincinden uzaklaştırır. Aksine onların hayvanları sevmesi içine elinizden geleni yapmalısınız.
cocuklara-soylenen-hatali-sozler

Çocuklara Söylenen Hatalı Sözler!

 • Çocuğunuz istemediğiniz söylediğine onu ağzına acı biber sürmekle tehdit etmek çocukta sizin ona kötü bir şey yapma ihtimalinizi, dolayısıyla da sizin onu çok sevmediğinizi düşündürür.
 • Çocuk istenmeyen bir davranışta bulunduğunda ona Allah seni cehennemde yakar gibi sözler söylemek yerine bu davranışının kötü etkilerini ve davranışın doğru şeklini anlatmanız çocukta vicdan ve merhamet duygusunun gelişmesini sağlar. Bu tarz sözler ayrıca korkularını da artırır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ