Canım Anne

Çocuklarda Depresyon ne sıklıkta görülür?

Çocuklarda Depresyon ne sıklıkta görülür?

çocuklarda depresyon

Çocuklarda Depresyon ne sıklıkta görülür?

Çocukluk deyince insanın aklına coşku, mutluluk ve küçük şeyler için yaşanan yoğun heyecanlar gelir. Bu nedenle belki de çocukların her zaman mutlu olduğu ve yetişkinler gibi uzun süreli mutsuzluklar yaşamayacakları depresyona giremeyecekleri düşünülür ama durum böyle değildir. 7-11 yaş arası çocukların %1-3’ün de ergenlik döneminde %7-8 oranında depresyon görülmektedir.

Depresyonda tedaviye başvuru oranı nedir?

İnsanların büyük bir kısmı çocukların mutsuz olabileceklerine pek inanmadıkları ve belirtileri bilmedikleri için tedaviye başvurmaz. Bu durumda çocuklukta yaşanılan mutsuzluk, ergenlik ve yetişkinlik yıllarında insanların hayata bakışlarını ve duygularını olumsuz yönde etkiler çünkü ruh sağlığının temelleri doğru atılmamıştır.

Depresyonun erken belirtileri nelerdir?

Aileler çocuklarının depresyonda olup olmadıklarını analayabilmek için onunla geçirdikleri süreye bakabilirler. Erişkin bir kişi için mutsuz bir çocukla zaman geçirmek, mutlu bir çocuğa kıyasla daha zordur. Mutsuz çocuk çabuk kızar, kolay memnun edilemez, çabuk küser, zevk almaz ve yalnız kalmaya eğilimlidir.

Depresyonun nedenleri nelerdir?

Depresyonun ortaya çıkmasında birden çok faktör bulunmaktadır. Genetik yatkınlık, aile içinde, okul yada arkadaş çevresinde problemler, yaşanılan travmatik olaylar yada karşı cinsle yaşanılan sorunlar depresyon gelişiminde çeşitli şekillerde katkıda bulunabilirler.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri nelerdir?

Belirtiler yaşla birlikte bazı değişiklikler gösterebilir. Çocukluk yılları ve ergenlik döneminde görülen belirtiler arasında bazı farklılıklar vardır. Küçük çocuklar kendilerini yetişkinler kadar anlatamadıklarından mutsuzluklarını DAVRANIŞLARI ile gösterirler. Daha sinirli ve gergin olurlar, daha az söz dinlerler, oyunlara ilgileri azalmıştır, sık sık ağlamaya meyillidirler, çabuk mızmızlanırlar, uyku ve iştah sorunları yada ders başarısında düşme yaşayabilirler. Ergenlik döneminde ise en temel belirtiler olan mutsuzluk ve yaşamaktan zevk alamamayı gençler anlatabilirler. Ölüm düşünceleri, aile içi çatışmalar, olumsuz arkadaşlıklar, çabuk öfkenlenmeler, intihara yönlelik düşünceler, kural dışı davranışlar gibi belirtiler depresyon ile ilişkili olabilir.

Anne ve babalar neler yapabilirler?

Öncelikli olarak ailelerin çocuklarının duygularının ve yaşadıklarının farkında olabilmeleri gereklidir. Buda ancak iyi bir iletişim ile olabilir. Eğer çocuklarının depresyonda olduğunu düşünüyorlar ise mümkün olduğunca az tartışmaya girmelidirler. Çocuğun hissettiklerinin ve söylediklerinin o anki hastalığından dolayı olabileceğini ve tartışmanın sorunu dahada büyüteceği unutulmamalıdırlar. Tartışmanın dışında nasihat vermek yada dinlemeden sadece kendi düşüncelerini anlatmanında çok etkisi yoktur tersine çocuk yada genç ile aralarındaki ilişkiyi tersine götürebilir. Olumsuz çevrenin yaşadıklarına katkısı olduğunu düşünülüyorlar ise çocuklarını bu tip bir çevreden uzak tutmanın yolları aranabilir. En önemlisi vakit kaybetmenden bir çocuk ve ergen psikiyatrisine başvurmak gereklidir. Tanıda ve tedavide geç kalınırsa hastalığın kronikleşeceği ve çok daha olumsuz sonuçlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Aile dinamik bir yapıdır ve aile üyelerinden birinin sıkıntısı bütün aileyi olumsuz etikeleyecektir.

 

Çocuk ve Ergenlerde Depresyon tedavisi nasıl yapılır?

Ailenin ve çocuğun hastalık ve riskleri hakkında bilgilendirilmesi çok önemlidir. Hastalığın nedenleri, yapılabilecekler ve ileri dönemde yaşanabilecek sorunlar konusunda herkesin bilgi sahibi olması  durumun sağlıklı değerlendirmesi için şarttır. Çeşitli ilaçlar ve terapi yöntemleri, aile ve okuldaki olumsuzlukların kaldırılması ana tedavi yaklaşımlarıdır.

Kullanılan ilaçlar bağımlıklık yapar mı?

Aileler özellikle ilaç kullanımı konusunda endişe etmektedirler. İlaçların yan etkileri ve çocuklarının ilaca bağımlı yaşacakları konusundaki ön yargılar tedavide karşılaşılan en büyük engellerdendir. Antidepresan grupta yer alan ilaçların hiçbirinin bağımlılık riski yoktur ama özellikler ergenlik yıllarında tedavi edilmemiş depresif bozukluk gencin rahatlamak için sigara ve maddeye yönelmesini kolaylaştırabilir.

 

Tedavi edilmemiş depresyon olgularında intihar riski oldukça fazladır. Çocuk ve gençlerden ölüm nedenleri arasında ilk sırayı kazalar ve depresyon almaktadır. Bazen toplumda, kişi intihardan bahseder ise intihar edemez gibi yanlış bir inanç vardır. Çocuk ve ergenler kendilerini öldürmekten bahsederler ise bu çok ciddiye alınmalı ve tedavi arayışına başlanmalıdır.

Saygılarımla

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın