Reklam

Çocuklarda Diş Sağlığı

Reklam
Reklam

Çocukların süt dişleri daha çok organik madde içerir. Bu yüzden çürümeye daha müsaittir. Süt dişleri; çocuğun düzgün beslenmesi, konuşmanın düzgün gelişimi, ısırma ve çiğneme konularında önem teşkil eder.

Süt dişlerinde yaşanan rahatsızlıklar gecikmeden tedavi edilmelidir. Aksi takdirde çürük, ağrı, koku, kötü görüntü gibi olumsuz sonuçlara yol açar. Çocuğun yaşı küçük olduğundan bu özgüven eksikliğine kadar gidebilecek bir problemdir. Hatta ileride diş çarpıklığı yahut çene gelişimi bozukluklarına yol açabilir.

Çocuğunuza mutlaka şeker, çikolata gibi besinler aldıktan sonra ağzını çalkalama alışkanlığı edindirin. Çürük oluşumu ve gelişimini engelleyecektir.

Çocuklarda dişleri ilk görüldüğünde ağız temizliğine başlanmalı ve 2,5-3 yaşlarında da diş fırçası kullanmaya başlanılmalıdır. Bu yaşta diş fırçalama alışkanlığını kazandırıp, çocuğun hayatının bir parçası yapabilirsiniz. Çocuk için seçilmesi gereken fırça, yumuşak, naylon kıllardan oluşmalıdır. Fırçalama süresi için de, 2 dakika yeterli olacaktır.

Ayrıca; bebeklerin dişlerinde bazen kahverengi lekeler, ya da kahverengi lekeler olan dişlerde kopmalar kırılmalar görülür. Bu lekelere aslında biberon çürüğü denir.      Anne sütü ya da doğal inek sütü şeker içerir. Gece uyumadan önce süt içen bebeğin dişlerinde bu süt birikir ve dişlerde çürükler olur. Bu yüzden dişlerde gece bakımı önemlidir. Artı, bebeğinizin biberonla uyumasını engellemelisiniz. Biberondaki süte pekmez, bal gibi tatlandırıcılar eklemeyin. Bebeğinize beslenmesinden sonra su içirin.

Çocuklarda nadiren de olsa diş eti hastalıkları da görülür. Yeni çıkan dişlerin çevresinde ya da fırçalama yetersiz kaldığında diş etinde problemler oluşabilir. Kızarma, şişlik ve kanama gerçekleşir. Bu gibi durumlarda ağız ve diş hijyeni sağlanmalıdır.

12 yaşına geldiğinde, çocuğun ağızındaki azı dişler çürüksüzse, ergenlik dönemini bitirene kadar yeni çürükler oluşmadan çocuğun büyümesi önemlidir. Yetişkin olduğunda hiç çürüğü olmayacaktır.

 

 

Sonrakini düzenle 23 Şubat 2020 7:39 pm

Reklam
Paylaş

Rasgele Konular

  • Atkı Örgü Modelleri

Örgü Atkı Modelleri ve Örnekleri

Örgü Atkı Modelleri ve… Devamını oku

17 saat önce
  • Örgü Patik Modelleri

El Örgüsü Renkli Patik Örnekleri

İnsan vücudunda en çok… Devamını oku

18 saat önce
  • Bebek Örgüleri

İlginç Bebek Örgüsü Örnekleri

Bebek kıyafetlerinin hazır olarak… Devamını oku

1 gün önce
  • Örgü
  • Örgü Modelleri

Örgü Televizyon Battaniyesi Örnekleri

Örgü parçalara olan merak… Devamını oku

1 gün önce
Reklam

Bu web sitesi çerez kullanmaktadır.