Çocuklarda Merak Uyandıran Objeler

Çocuklarda Merak Uyandıran Objeler

Çocuklarınızla vakit geçirmek için birçok yöntem uyguluyorsunuz. Ancak çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayan ve çocukta merak uyandıran objeleri kullanarak bir şeyler üretmeye ne dersiniz? Çocuk yaşlarda herkes meraklıdır. Çünkü merak ederek öğreniyorlar. Merak ettiği şeyleri keşfetmek için de en kolay yol eline alıp incelemek oluyor. Ancak kendi haline bırakıldığında tehlikeli olabilecek olan bu objeler sizin kontrolünüzde hem oyuna dönüşebilir, hem de çocuğunuza ilginç oyuncaklar tasarlayabilirsiniz. Bu aktivite için öncelikle çocuğun ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz materyalleri bulun. Çocuğunuzu gözlemlediğinizde zaten size bir fikir verecektir. Genellikle çocuklar parlak ve canlı renkli objelere ilgi duyar. İlgi odağını siz belirlerseniz evdeki diğer eşyaları da güvence altına alırsınız. O halde bunu bir oyuna çevirip oyundan aktiviteye dönüştürüp, aktiviteden de kişisel gelişim nasibini almasını sağlamak en temel hedefimiz olmalı. En kolay yöntem evde oyuncak yapımı.

canım anne-76

Parlak kumaşlar, renkli fon kağıtları, simli kalemler, kurdelalar, küçük aparatlar ile çeşit çeşit oyuncak üretebilirsiniz. Evde oyuncak nasıl yapılır? Söz gelimi fon kağıdı üzerine parlak simli rakamlar yapıştırıp küçük bir saat motoru takıp kurdela ile asabilir ve bu şekilde saati öğretmek için eğlenceli bir oyuncak elde edebilirsiniz.

Daha küçük yaşlardaki çocuklar için okul öncesi oyuncaklar tasarlayabilirsiniz. Bir kamış birkaç değişik fon kağıdı, birkaç parlak elişi kağıdı, artık kumaş parçaları ve iki adet çöret otu ile minik bir kukla bebek yapabilirsiniz. Sonrasında bu bebekle oyunlar oynayabilir eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Her zaman satın aldığınız oyuncaklar çocukların ilgisini çekmeyebilir. Bazen basit görünen bir bez bebek daha değerli olabilir. Özelikle yapımında kendi eli değmiş ve emeği varsa çocuklar için paha biçilmez bir değere sahip olur, benimser ve el becerisi gelişir.

canım anne-78

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ