Çocuklarda Müzik Zevki Gelişimi

Çocuklarda Müzik Zevki Gelişimi

Seslere olan duyarlılığımız anne karnındayken başlar. Dünyaya geldiğimizde ise konuşmaya başlamadan önce kendimizi ifade etmek için çeşitli sesler çıkartırız. Daha sonra harfleri ve heceleri öğreniriz. Böylelikle anlamlı cümleler kurmaya başlarız. Kendimizi ifade etme yönümüz bu şekilde gelişirken sesleri algılama yönümüz de aynı şekilde gelişme gösterir. Anne ve babamızın bile ayak seslerini ayırt edebiliriz doğduğumuz andan itibaren. Çocukların seslere olan ilgisi evrenseldir, her toplumda rahatlıkla görülebilir. Genel olarak baktığımızda çocuklar müziklere tepki vermekte ve sesleri algılamada en az yetişkinler kadar iyidir. Müzikler çocuk gelişimi konusunda oldukça önemli bir rol oynar.  Sizler çocuklarınıza şarkılar dinletip, onun müzik yönünü geliştiriyor musunuz hanımlar?

canım anne-322

Çocukluğumuzdan beri birbirinden farklı ve eğlenceli şarkılar dinliyoruz şimdi ise bunlara çok daha fazlası ve yenisi eklendi. Çocuk şarkıları dendiğinde sizin aklınıza hangileri geliyor? Ben kendi hatırladıklarımdan birkaç tane saymak isterim; Ali babanın bir çiftliği var, benim annem güzel annem, arı vız vız vız, bak postacı geliyor selam veriyor, baltalar elimizde uzun ip belimizde, bir aslan miyav dedi, bir küçücük aslancık varmış, biz tam yedi cüceyiz. Yazarken bile içimden teker teker söyledim hepsini. Nasıl da özlemişim çocuk olmayı, eğlenerek, koşarak şarkılar söylemeyi. Çok şükür bu özlememi ben çocuklarımla mutlu mesut gideriyorum.

Çocuk şarkıları ve ya bebek şarkıları hepsi bizim çocukluğumuz! Ve kendi çocuklarımız da bu şarkılar ile büyümeli, onları bu güzel anlardan yoksun bırakmamalıyız! İsterseniz buna kültür aktarımı deyin isterseniz de geleceğe yatırım. Mutlu büyüyen çocuklar ile mutlu bir gelecek kurmak biz ebeveynlerin elinde. O yüzden yetişen her bir birey geçmişin aynaları olacak. Gelecek biz annelerin ellerinde!

canım anne-321

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ