Çocuklarda Obezite Hastalığı

Çocuklarda Obezite Hastalığı

Son yıllarda yetişkinler ve çocuklarda en sık görülen rahatsızlıkların başında obezite gelmektedir. Modern hayatın getirmiş oldu yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıklarının üzerine birde hareketsiz yaşam eklendiğinde obezite de kaçınılmaz oluyor.

Çocukların yağ ve kalori açısından zengin besinler ile beslenmeleri vücutlarında yağ birikmesine sebep olduğu için obeziteye de davetiye çıkarmış oluyor. Normal şartlarda çocukların sokaklarda oynamaları gerekirken bu zamanları televizyon veya bilgisayar başında hareketsiz geçirdikleri için oldukça olumsuz etkilenmekteler. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak aktivitelerden ve spordan uzak kalan çocuklar birçok sorun gibi obezite ile de baş etmek zorunda kalabiliyor.

Obeziteye etki eden birçok nedenin yanı sıra bir diğer etken ise genetik yatkınlıktır. Ancak çocuklar genetik olarak yatkın olsa bile doğru, düzgün ve sağlıklı beslendiklerinde obezitenin önüne geçilebildiği bilinmektedir.

Sizde çocuklarınızın bu sorunla karşı karşıya kalıp hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz yönde etkilenmesini istemiyor, sağlıklı bir hayat yaşamasını istiyorsanız beslenme alışkanlıklarına doğdukları andan itibaren dikkat etmelisiniz. Çocuklarda 3 ana öğün 2 ara öğün ideal olanıdır.

Bu sisteme dikkat ederek aşırı kalori içeren, yağlı yiyeceklerden uzak tutmalı, hazır gıdalar, kalori açısından zengin olan kekler, kurabiyelerden olabildiğince uzak tutmalısınız. Bu demek değildir ki, hiç kek, kurabiye yemesin veya yedirmeyin. Önemli olan sınırı bilmek ve çizgiyi aşmamaktır.

Obeziteye yakalanmış olan çocukların okul hayatlarında başarısız ve arkadaş çevrelerindeki iletişimde de belli sorunlar yaşadıkları bilinmektedir. Çünkü obezite fiziksek olarak etkilediği gibi ruhsal olarak etkileyerek özgüven kaybına da neden olmaktadır. Bu yüzden çocuklarınızın beslenmesine oldukça önem vermeli ve düzenli, sağlıklı beslenme düzeni sağlamalısınız.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ