Canım Anne

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı için Öneriler

Çocuklar belli bir yaşa geldiği zaman artık tuvalet alışkanlığı oluşturulmaya çalışılır. Belli bir yaştan sonra bez kullanımı oldukça abes karşılanır. Çocukları tuvalete alıştırmak kolay bir iş değildir. Hatta bazı durumlarda oldukça zor bir süreçtir. Çocuklarımızı tuvalete gitmeyi öğretirken uygulamamız gereken yöntemler vardır.

Sabırlı olmak en önemli unsurdur. Hemen tuvalete alışması beklenemez haftalar, aylar sürebilir. Bunun için önce sabırlı olmak gerekir.

cocuklarda-tuvalet-aliskanligi-icin-oneriler

Çoğu insanında aklına ilk gelen yöntemlerden biri olan lazımlıktır. Çocukların tuvalet eğitiminde oldukça işe yarar.  Rengarenk veya bir oyuncağa benzeyen lazımlığa çiş yapmayı oyun haline getirerek hem çocuğu eğlendirip hem de tuvalet alışkanlığı sağlayabilirsiniz.

cocuklarda-tuvalet-aliskanligi-icin-oneriler

Bezi belli aralıklarda çıkartın ve altındaki beze güvenip çişini beze yapmasın. Kıyafetleri de hafif olsun  veya evde çıplak gezebilir. Çıplak oldukları zaman tuvalete istekleri daha çok görülür.

Çocuk çişini lazımlığa yaptıktan sonra övün. “Aferin ” diyip çişini yaptığını vurgulayın. Bu çocuk için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Lazımlığın başında çok uzun süre bekletmeyin. Sabırlı olup gerilmeyin ve çocuğu da  germeyin.

cocuklarda-tuvalet-aliskanligi-icin-oneriler

Tuvalete alışma olayı çocuk için önemli bir süreçtir. Bunun için uygun zamanda tuvalet eğitimine başlamamız gerekiyor. Çocuk yürümeye başladıysa, belli başlı ihtiyaçlarını iyi kötü dile getirebiliyorsa veya işaretle anlatabiliyorsa, bizim söylediğimiz küçük basit sözcükleri anlayıp yerine getiriyorsa, kıyafetlerini çıkarabiliyorsa tuvalet eğitimine hazır hale geldiğini düşünebilirsiniz veya 24 aylıkken bu eğitime başlayabilirsiniz.

cocuklarda-tuvalet-aliskanligi-icin-oneriler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: