Çocuklarda Yalan Alışkanlığı

Çocuklarda Yalan Alışkanlığı

canımanne4

Çocuk gelişimi ile ilgili hepimiz az çok bilgi sahibiyizdir. Çocuklarımızı daha iyi bir şekilde yetiştirebilmek için kimimiz kitaplar okudu, kimimiz eğitimlere gitti, kimimiz ise annesinden gördüklerini uygulayarak çocuğuna en iyi hayatı sunmaya çalıştı. Anne olarak çocuklarımız için her daim en doğrusunu ve en iyisini istedik. Ama bazen bizlerin de içinden çıkamadığı konular oldu tabi.

canımanne2

Çocuklarımızın gelişimi sırasında yaşlara göre değişen tavırları bizleri zaman zaman zor duruma soktu elbette. Bu gibi durumlarda ya yakınlarımızdaki tecrübeli annelerden yardım istedik ya da bir doktora danışma gereği duyduk. Bu şekilde benden de fikir almak için gelen arkadaşımın çocuğunun sorunu beni gerçekten düşünmeye itti ve bu yazıyı sizlerle paylaşmam için bir fırsat oldu.

canımanne5

Problem çocuklarda yalan alışkanlığı. Çözümü ise baskı kurmadan ilerlettiğimiz bir iletişim modeli. Çocuğumuz bizlere yalan söyleme gereği duyuyorsa belli ki doğruyu söylediğinde alacağı tepkiden korktuğu içindir. Bu sebeple çocuğumuza ne olursa olsun doğruyu söylemesi gerektiğini aşılayabilmemiz için evimizde o huzurlu ve sakin ortamı yaratmamız gerekir. Aksi takdirde çocuğumuza her ne kadar doğru söylemesi gerektiğini anlatsak da sonuçlarını öngörebileceği için tekrar yalana başvurmak durumunda kalabilir.

canımanne3

Zaten evimizde oluşturacağımız sıcak, sakin ve huzurlu hayat ortamı çocuğumuzun bütün davranışlarını olumlu etkileyeceği için bu gibi problemlerle sık sık karşılaşmayacağız anlamına gelir. Bu hem sizin rahat bir yaşam sürmenizi sağlar hem de çocuğunuzun gelişimini olumlu etkiler. Anne çocuk ilişkisini sağlam tuttuğunuz müddetçe herhangi bir problem ile sık sık karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

canımanne1

Biz ebeveynler olarak her daim çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmeli ve onların düşüncelerine değer vermeliyiz. Sevildiğini hisseden bir çocuk parlayan bir çocuktur bunu asla unutmayalım!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ