Çocukların Kişilik Gelişiminde Oyunun Önemi

Çocukların Kişilik Gelişiminde Oyunun Önemi

ÇOCUK OYUN OYNAYARAK GELİŞİR

Yeni nesil çocuklar şehirleşmenin de etkisi ile tablet ya da bilgisayar başında geçirdikleri zamanı arkadaşlarıyla oynayarak geçirmeye tercih eder duruma gelmişlerdir. Anne babaların belki de kendi işlerini yoluna sokmak için çocuklarına teknolojik aletler ile oynama imkânı sunması oldukça yanlıştır. Akrabaları, yaşıtları ya da anne babaları ile vakit geçiren çocuklar oynayarak öğrenir.

Bu oyunlar pahalı zekâ oyunları ya da yüksek maliyetli oyunlar olmak zorunda değildir. Sevdikleriyle vakit geçirerek oynanan oyunları çocuklara sunmak onların büyük bir adım atmalarına neden olacaktır.

Planlamayı ve keşfetmeyi öğrenirler

Çocuklar oyun sayesinde hem yaratıcıklarını keşfederek geliştirebilecek hem de bilişsel becerilerinin artması şansını yakalayabilecektir.  Paylaşmayı, bir oyun planlamayı ayırt eden çocuklar oynayarak öğrenir.

Duygusal gelişimi etkileyen bir faktördür oyun

Özellikle son zamanlarda teknolojik aletler ile oyun oynamayı tercih eden çocuklar ile birlikte büyük bir sorun ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu tür oyunlarla oynamak için evlerinden çıkmayan, kafalarını dokunmatik ekranlardan ya da bilgisayardan kaldırmayan çocukların duygusal gelişim süreçleri olumsuz etkilenmektedir.

Doğada oynayan ya da arkadaşları ile kalabalıklara karışan çocuklarda ise bu duygusal gelişim artışı olumlu bir aşamaya geçmektedir.

cocuk-ve-doga3

cocuk-ve-doga1

cocuk-ve-doga

cocuk-doga2

Aileler neler yapmalı

Çocuklar oynayarak öğrenir denilirken aslında bu bir metafor ya da abartı değildir. Anne babaların çocuklarının iyi bir gelişim göstermelerini sağlamaları için dikkate almaları gereken bir konudur. Bunu sağlamak adına anne babaların ilk yapacakları eylem çocuklarına hazır oyuncaklar sunmak yerine yaratıcılıklarını gösterebilecekleri oyunları sunmalarıdır. Yapboz, Lego gibi oyunlar klasikleşmiş olsa da vazgeçilmezdir.

oyuncak-ve-kisisel-gelisim

Ayrıca çocukların resim yapmalarını şevklendirmek ve farklı boyama şekilleri ile renkler sunmak da yaratıcılıklarını destekleyecektir.

oyunacklar

Oyuncaklar yerine, kullanabilecekleri farklı nesnelerle oynamalarını sağlamak da bir çocuğun hayal gücünün gelişmesine neden olabileceği gibi yeni şeyleri keşfetmesini de sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ