Reklam

Çocuklarınız için Meslek Seçimi

Reklam
Reklam

  Çocuklarımızın doğru mesleği seçmesi çok önemlidir. Hayatlarını yönlendirecek ve şekillendirecek olan bu kararı vermede onlara yardım ve destek olmalısınız. Ömrümüzün çoğu kısmını çalışarak geçirdiğimizi düşünürsek eğer bu seçimin ne kadar kritik ve önemli olduğunu da anlamış oluruz.

Çocuğunuz illa popüler meslekleri seçecek diye bir şart yok. Sizde kendinizi bu yönde sınırlandırmayın ve o beklentim içine girmeyin. Anne babaların çoğu çocuklarının ya doktor ya da öğretmen olmalarını ister. Ancak her çocuğun yetenekleri ve istekleri farklıdır. Bunları dikkate almalı ve ona göre yaklaşmalısınız. Eğer çocuğunuz farklı bir meslek seçmek istiyorsa onu konu ile ilgili bir yaz stajına gönderebilirsiniz. Eğer ki staj bittiğinde halen daha istiyorsa zorluk yaratmadan istediği mesleğe yönlendirmeli ve yanında olduğunuzu belli etmelisiniz. Sonuçta bu hayatı o yaşayacak. Sevdiği ve istediği mesleği yapmalı.

   Doğru meslek seçmek oldukça önemli bir noktadır. Eğer çocuğunuz istemediği bir bölümü seçer veya o mesleği edinirse bundan ömrü boyunca pişmanlık duyacak ve mutlu olmayacaktır.

Çocuk seçeceği meslek her ne olursa olsun anne babası tarafından destek gördüğünü bilmeli ve ona güvendiğinizi bilmelidir ki daha mantıklı ve doğru kararlar alabilsin. Çocuğunuz için meslek seçimi yapmaya karar verdiğiniz de okulun rehberlik danışmanı ile görüşerek daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. Rehberlik servislerinde yapılan çeşitli testler aracılığı ile çocuğunuzun hangi alanda daha yetenekli ve istekli olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz.

Çocuğunuza örnek olmak önemlidir. İşe oflaya oflaya giden bir ebeveyn hiçbir zaman örnek olunacak biri olamaz. Bu yüzden davranışlarınıza dikkat edin.

Her anne baba çocuğunun üstün yetenekli olmasını ister ama bu mümkün olmayabilir. Bu yüzden meslek seçerken gerçekçi olmalı ve çocuğunuzun yetenekleri ile orantılı olan bir işe yönlendirmelisiniz.

Sonrakini düzenle 18 Aralık 2016 5:14 pm

Reklam

Rasgele Konular

  • Takı Tasarım
  • Takılar

Tuğralı sallantılı küpe yapımı

Tuğralı sallantılı küpe yapımı kendin yap köşemizde şık küpe yapabilirsiniz. Hanımlarımızın takı tasarımlarına ilgisi oldukça… Devamını oku

6 saat önce
  • Bebek yelekleri

Dikişsiz tığ işi bebek yelek modeli yapımı

Dikişsiz tığ işi bebek yelek modeli yapımı V yakalı düğme detayı kullanımı olmayan tığ işi… Devamını oku

7 saat önce
  • Lif Modelleri

Yeni menekşe lif modeli yapımı

Yeni menekşe lif modeli yapımı mor menekşe çiçeği sevenler için çiçek teması lif modeline taşınmıştır.… Devamını oku

9 saat önce
  • Bebek Battaniye Modelleri

Tığ işi ponponlu bebek battaniyesi yapımı

Tığ işi ponponlu bebek battaniyesi yapımı çok amaçlı örgü modeli olarak kullana bileceğiniz tığ işi… Devamını oku

1 gün önce
  • Lif Modelleri

Yeni incili papatya güzeli yuvarlak lif yapımı

Yeni incili papatya güzeli yuvarlak lif yapımı bir önceki paylaşımımız da kare papatya güzeli lif… Devamını oku

1 gün önce
  • Lif Modelleri

Yeni yaprak esintisi lif modeli yapılışı

Yeni yaprak esintisi lif modeli yapılışı görselliği harika model lif yapımı çeyizlerin gözdesi olabilecek lif… Devamını oku

1 gün önce
Reklam