Çocuklarınızın Korkuları Var mı?

Çocuklarınızın Korkuları Var mı?

Bugün bu yazıyı yazmamdaki sebeplerin en başında çocuklarımızı ne kadar iyi tanıdığımıza dair farkındalık yaratmak geliyor. Çünkü onların neyi sevdiğini, neyi sevmediğini, ne ile mutlu olduğunu, nelerden mutsuz olduklarını hatta nelerden korktuğunu tam anlamıyla bilmediğimizi düşünmekteyim. Bu bilgilerin hepsine sahip olmamız çocuğumuza karşı hareketlerimizi belirler. Karakterini çözdüğümüz çocukları daha fazla mutlu etmek mümkün olur. Çünkü onun istemediği şeyleri ve onu mutsuz edenleri biliriz. Çocuklarımız da bu şekilde bizlerin onlara olan sevgilerini sorgulamaz ne kadar içten ve kusursuz bir beraberlik olduğunu anlarlar. Çocuk gelişimi her ne kadar zor görünse de aslında bu kadar kolaydır. Tıpkı formülünü bildiğimiz bir matematik sorusunu çözmek gibi.

canım anne-323

Çocuğumuzu mutlu ve mutsuz eden şeyleri aslında çok kolay bilebiliriz ama onları mutsuz edenleri biliyor muyuz? Çocuklarda korku aşılması gereken bir durumdur o yüzden biraz üzerinde durmak isterim. Gündüz bir şeyden korkup gece rüya görebilirler ve böylelikle yataklarına kaçırabilirler. Yani hepimizin karşılaştığı bu durumun altında aslında derin bir korku yatıyor olabilir ve bu sürecin atlatılmasına engel olabilir. Ya da çocuğunuz tırnaklarını yiyor olabilir ve sizde bundan son derece rahatsız olabilirsiniz. Ama belki bilmediğiniz bir sebepten oluşan korku ile çocuğunuz bu harekete başvuruyor. Aslında ebeveyn olarak şikâyetçi olduğumuz çoğu konunun altında çocuğumuzun hisleri ve içgüdüleri yatmaktadır. Onları mutsuz eden ve korkutan şeyleri bulursak o sevmediğimiz hareketlerinden de kurtulmuş oluruz.

Yazımın genelinde bahsettiğim gibi çocuk eğitimi doğru bir şekilde verilirse kendinden emin, mutlu olan ve mutlu eden bireyler yetiştirmiş oluruz. Bu da bir annenin isteyebileceği en güzel ve en saf dilektir. Unutmayın hanımlar bunu gerçekleştirmek bizlerin elinde!

canım anne-324

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ