Canım Anne

Çörek Otu ve Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otu ve Çörek Otunun Faydaları

 

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) 14 asır önce şöyle buyurmuştu: “Şu kara tanede (çörek otunda) ölümden başka her derde deva vardır.” Peygamber (s.a.v.)’in tavsiye ettiği çörek otunun birçok hastalığa şifa olduğunu bugün modern tıp yeni yeni keşfetmektedir.

Sevgili Hocamız Ahmet Maranki çörek otunun faydalarını ve çörek otu hakkında bilmek istediklerinizi şu şekilde aktarmaktadır.

Çörek Otu karaciğeri koruduğu gibi bir çok rahatsızlığın da dostudur.

Kozmik Bilim Işığın da Kainat Şifahanesini önümüze seren Ahmet Maranki çörek otunun çok faydalı bir bitki olduğunu ve yan etkisinin olmaması sebebiyle bir çok rahatsızlıklar da kullanılması gerektiğini sıkça yinelemektedir.

Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerinde ve dünyanın birçok ülkesinde yetişen ince yapraklı, yaklaşık 40 cm boylarında otsu tarla bitkisidir. Çörekotu diye kullandığımız küçük siyah tanecikler; bu bitkinin dallarında yetişen kapsül içindeki tohumudur.

Birçok vitamin ve vücuda faydalı molekül ihtiva etmektedir. Bunların içinde thymoquinon ve nigellon bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu bilinmekte ve bağışıklık sistemini güçlendiren bazı ilaçlarda hammadde olarak kullanılmaktadır.

Bilinen Bilişimleri

% 30-45 oranında sabit yağ,uçucu yağ acı madde  ve saponin içermektedir.B1,B2 ve B6 vitaminlerini içerir.Çörek otunun tohumunda takriben %38 oranında karbonhidrat,% 21 oranında da albumin bulunur.

Özellikleri

Afyon, Burdur ve Isparta’da yetişen çörek otunun tohumu 1,5-2 mm uzunlukta,siyah renkli ve acımsı lezzettedir.Çörek otunun kokusu son derece keskindir.Türkiye’de baharat olarak kullanımı oldukça yaygındır.Sıcak ve 3.derecede kurudur.

Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

•Çörek otu kullanımı bağışıklık sistemini güçlendirir.

•Antioksidan özelliği vardır.

•İltihap oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

•Çörek otunun içindeki iltihap önleyici madde eklem iltihabı için yararlıdır.

•Prostat ve meme kanserini yavaşlatıcı etkinliği bulunur.

•Karaciğeri koruyucu özelliği çörekotu faydaları içindedir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma karaciğer kanserine karşı koruyabileceğini göstermiştir.

•Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülin salgılamasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlemlenmiştir.

•Almanya’da yapılan bir araştırma çörek otunun alerjik rahatsızlıklarda kullanılabileceğini göstermiştir.

•Almanya’daki araştırmada bronşitli astım, allerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına yönelik yapılan çalışmada çörektonun ciddi oranda fayda sağladğı gözlemlenmiştir.

•Mide zarını tahriş eden etkenlere karşı mide zarını korur.

•Çörek otunun kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığında yararlıdır.

•Kalp sağlığını koruyucu etkisi çörekotunun faydaları arasındadır. Çörekotu içinde bulunan timokinon ‘un kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlenlenmiştir.

•Vücutdaki homosistein düzeyi, besinlerle alınan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin dışında genetik faktörlere ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein seviyesi yüksek olan kişilere, folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin kullanımı öneriliyor. Deneysel çalışmalar çörekotu tohumları ve uçucu yağın homosistein üzerindeki etkisinin folik asitten daha fazla olduğunu göstermiştir

Önerilen Rahatsızlıklar,

Çörek otu çok çeşitli rahatsızlıklara devadır.İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve adet düzenleyivi etkileri vardır.

Mutfakta ve gıda sanayinde tüm olarak unlu ürünleri süslemek ve onlara lezzet vermek için kullanılır.Çörek otundan üretilen yağ, gıda amaçlı kullanılmaz.Çörek otunun çok az olarak üretilen yağı,saç kıran rahatsızlıklarına,siğillere ve bene faydalıdır.Ateşli olmayan tüm rahatsızlıklarda, çörek otunun faydası vardır.

Mideyi rahatlatıcı bir özelliğe, mikrop, virüs ve mantarlara karşı da öldürücü etkiye sahiptir.Kan şekerini düşürür, şişkinliği giderir. Yaraların çabuk iyileşmesini ve hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.İdrar söktürücü özelliği ile safraya iyi gelir.Damar rahatsızlıklarını ve alerji önler.Horman sistemini ve ruh halini sağlamlaştırı.Hemoroite iyi gelir.

Çörek Otu Yağı

Günde 3 defa, 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilirse, anne sütünü arttırır.

Yemeklerde lezzet verir.

Sinüzit tedavisi içinde sabahları ve akşamları burna 1-2 damla damlatılır.

Hemoroitte haricen sürülerek kullanılır.

Kaynak: Ahmet Maranki

çörek otunun kullanım şekli, çörek otunun faydaları zayıflama, çörek otunun faydaları zayıflatırmı, çörek otunun yağının faydaları, çörek otunun kullanımı, keten tohumunun faydaları, kara çörek otunun faydaları, ısırgan otunun faydaları, çörek otu ile zayıflama, çörek otu yağı, çörek otu faydaları, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu zayıflatırmı, zencefil, keten tohumu, çörek otu yağı faydaları, çörek otu nasıl kullanılır, çörek otu faydaları zayıflatırmı, çörek otu faydaları ve zararları, çörek otu faydaları zayıflama, çörek otu yağının faydaları, çörek otu yağı faydaları, çörek otu nedir, çörek otu faydaları ibrahim saraçoğlu, çörek otu faydaları ahmet maranki,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

DMCA.com Protection Status