Dantel havlu kenarı ve yapılışı

Dantel havlu kenarı ve yapılışı çeyizler için oldukça fazla yapılan havlu kenarları kızlarımızın çeyizlerinde olmazsa olmazlardandır. Nişan bohçasında mutlaka havlu yer almaktadır. Ayrıca dantel havlu kenarı yapıp havluya dikip hediye olarak hanımlarımız oldukça fazla ev gezmelerinde arkadaşlarına armağan etmektedirler.

Farklı havlu kenarı modelleri için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayınız. Yazımızın içindeki linke tıklayarak kolaylıkla dantel örneklerine ulaşabilirsiniz.

Dantel havlu kenarı ve yapılışı

27 zincir çekip üzerine dönelim ve bir kutucukları oluşturalım, resimdeki şekil gibi 6 sıra yapalım ( farkındayım resimdeki 5 olmuş, ilk sırada problem olmadı ama daha sonra olabilir siz yinede 6 yapın ) 6 sıra sonunda 7 zincir çekelim. Danteli ters çevirip bu 7 zinciri 2 sıra alttaki kutucuğa batalım.

3 Zincir çekip bir alt kısma batalım, Şimdi dantelimizin düzünü çevirip 7′li zincirin içine 6 dolgu dolduralım, 2 zincir çekip 6 dolgu daha yapalım Bu sıra sonunda da 7 zincir çekelim

7 ‘li zinciri tığ üzerine 2 dolamalı dolgu ile alt sıranın ortasındaki boşluğa batıralım 7 zincir daha çekip aynı yere aynı dolgudan 2 tane daha yapalım 7 zincirle sıranın sonuna gelelim.

Geri dönüp ilk 7′li zinciri sık iğne ile dolduralım ( 3 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 2 sık iğne 2 zincir 3-4 sık iğne ) Ortadaki 7′li zincire ise 6 dolgu dolduralım, 2 zincir çekip 6 dolgu daha yapalım. Bu sıranın sonunu daha sonra yapacağımızdan 7 zincirle tekrar geri dönelim. Sık iğne işlemi bitti Şimdi 6 sıra kutucukları yapıp 6 sıra sonunda 7 zincir çekelim.

Danteli ters çevirip bu 7 zinciri 2 sıra alttaki kutucuğa batalım 3 zincir daha çekip bir alt kısma batalım yukarıda ki işlemlerin aynını uygulayacağız.

Farkı ise bi önceki dilimin ortalarına resimdeki gibi batacağız. Hem sık iğne yapacağız hem yeri gelince batacağız
En üst sırayı yaparken de yine ilk orta var son 7′li zincire hep sık iğneli işlemi yapalım ve sıranın sonuna gelip aşağı doğru devam ettirelim Kutucuklara kavuşunca 7 zincir çekelim bi kutucuk derken bi tane daha yine 6 sıra yapıp işlemlere ikinci dilime başladığımız yerden aynı sırayı takip ederek yapalım
Her seferde dilimi bi sıra büyüterek istenilen ebatı elde edin yada eşit olsun.

Dantel yapımı, havlu kenarı yapılışı hepsi ve daha fazlası için linkimize tıklamayı unutmayınız. Bizleri sosyal hesaplarınızda beğeni, paylaşımlarla desteklerseniz çok mutlu oluruz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ