Deliksiz Bir Uyku için Bunlara Dikkat

Deliksiz Bir Uyku için Bunlara Dikkat

Yaşadığımız çağda günümüzün çoğu koşuşturmayla geçiyor. İşten eve, evden işe giderken yaşadığımız trafik karmaşası, iş yerindeki gergin ortam, alışveriş kaosu, ev işleri, yemekti derken akşam oluyor. Gün sonunda hepimizin tek dileği yatağa girip sabaha kadar deliksiz bir uyku çekmek oluyor. bunu hala başarabilen kaldı mı bilemiyoruz ama eminiz ki pek çoğumuz günlük yorgunlukları ve stresi kesintisiz bir uykuyla ne yazık ki üzerinden atamıyor. Hatta aranızdan pek çok kişi gece yatakta verdiği savaş yüzünden sabah çok daha yorgun bir şekilde uyanıyor. Kalite bir uyku için insan neleri feda eder öyle değil mi? Dilerseniz deliksiz uyku uyuyabilmenin bazı kurallarını birlikte hatırlayalım.

*Her gece mümkün olduğunca yatağa aynı saatte girmeye çalışın. Vücudun da bir programı olduğunu ona hatırlatın. Böylece bir süre sonra vücudunuz uyku saatinin geldiğini algılar ve rahat bir uykuya geçme şansınız olur.

*Bebeklerde olduğu gibi kendinize bir ritüel belirleyin ve her gece yatmadan önce aynı saatlerde ılık bir duş almaya çalışın. Bedeninizi gevşetecek olan ılık duş sayenizde rahatlayacak ve daha çabuk uykuya dalacaksınız.

*Gün içinde yaşadıklarınızı yatağa sokmamaya özen gösterin. Dikkatinizi dağıtıp kafanızı yoracak düşüncelerden uzak durmaya çalışın. Uyku vaktine kadar düşüncelerinizi iyice boşaltıp, olumsuzlukları aklınıza getirmemeye çalışın.

*Yatak odanızın ferah, fazla ışık almayan bir oda olması kesintisiz bir uyku için güzel olacaktır. Yattığınız odanın fazla ışık almaması da deliksiz bir uyku için bulunmaz nimettir.

*Cep telefonu, tablet, laptop gibi teknolojik aletleri kesinlikle yatak odanıza sokmayın. Onlardan alacağınız olumsuz enerji sizi bir adım geriye götürecektir.

*Akşam yemeğinden sonra midenizi yoracak abur cuburlar yemeyin. Onun yerine sakinleştirici çay içebilir, kuru meyvelerden atıştırabilirsiniz.

*Yatağa rahat giysilerle girmelisiniz. Ne çok dar ne çok bol olmalı. Kumaşı pamuklu geniş kesim bir pijama rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.

*Yatak odanızın sıcaklığı 22 dereceyi aşmamalıdır.çok sıcak odada uyumak insanı ağırlaştırır ve sabah yataktan kalmakta güçlük çekersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ