Denize Ne Zaman Girilir? Güneş Yanığından Korunmak İçin

Denize Ne Zaman Girilir? Güneş Yanığından Korunmak İçin

Denize Ne Zaman Girilir? Güneş Yanığından Korunmak İçin Neler Yapılır?

Güneş yanıklarından ve güneşin zararlı etkilerden korunmanın en birinci kuralı doğru zamanda dışarı çıkmaktan geçmektedir. Peki dışarı çıkmak veya denize girmek için en doğru zaman ne zamandır? Güneş ışınlarının en dik açı ile geldiği sabah 11:00 ile akşam 15:00 saatleri arasınsa dışarı çıkmamaya ve denize girmemeye özen gösterirseniz güneş ışınlarının zararlı etkilerinden daha az etkilenirsiniz.

Zararlı ışınlar olan UVR ışınları ciltte kızarmalara, solgunlaşmaya, matlaşmaya, sararmaya ve soyulmalara neden olmaktadır. Bu etkilere maruz kalmamak için doğru zamanda denize girmek ve dışarı çıkmak gereklidir.

denize-ne-zaman-girilir-gunes-yanigindan-korunmak-icin

  Güneş yanığını engellemenin yolları

Güneş yanığı olasılığını en aza indirmenin en temel kuralı öğle saatlerinde dışarı çıkmamak ve denize gitmemektir. Denize girmek için en uygun zaman dilimi 15:00 ile 18:00 saatleri arasıdır. Öğle saatlerinde güneş dik açı ile geldiği için zararlı ışınlar daha fazla etki eder. Bu yüzden sabah 11 ile 15 arası denize girmemeniz tavsiye edilir.

denize-ne-zaman-girilir-gunes-yanigindan-korunmak-icin

Güneş yanığından korunmak için doğru zamanda denize girmenin yanı sıra koruyucu kremi doğru zamanda sürmeniz gereklidir. Siz güneş kremini veya koruyucu kremi plaja gittikten sonra sürerseniz ne yazık ki yanık oluşma ihtimali oldukça fazla olacaktır. Çünkü kremler yarım saatten sonra etki etmeye başlamaktadır. Bunun için güneş kreminizi plaja gitmeden evde, yarım saat önceden sürmelisiniz.

denize-ne-zaman-girilir-gunes-yanigindan-korunmak-icin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ