Diş Çıkarma Durumunda Yapılması Gerekenler

Diş Çıkarma Durumunda Yapılması Gerekenler

BİLİNÇLİ UYGULAMALAR İLE BEBEĞİNİZE HUZURLU BİR ORTAM TESİS EDİN

Bebeğinizin büyüme ve gelişim sürecinin en zorlu dönemlerinden biri diş çıkarma evresidir. Oldukça sıkıntılı bir döneme giren bebeklerin diş çıkarma evresi boyunca çektikleri rahatsızlık ve huzursuzluk muhakkak size de yansıyacak ve müdahale edilmesi gereken bir problem haline dönüşecektir.

dis-geliyor

Bu sebeple bu konuya dair süreç öncesinde bilgi sahibi olmanız ve gereken önlemleri doğru zamanda almanız, rahat bir diş çıkarma evresi için oldukça etkili ve gereklidir. Diş çıkarma durumunda yapılması gerekenlere dair edineceğiniz bilinç bebeğiniz için son derece etkili ve önemlidir.

dis-gelirken

 

Belirtileri Dikkatle Takip Edin

Diş çıkarma durumunda yapılması gerekenleri öğrenmeden önce bu sürece giriş zamanını tespit etmeniz gerekir. Bunun için size yol gösterecek belli değişimler olacaktır bebeğinizde.

 

  • Bebeğinizde sürekli olarak huzursuz bir ruh halinin hüküm sürmesi
  • Devamlı ve artarak tükürük salgılaması
  • Uyku düzeninde bozukluk ve aksaklıklar
  • Ellerini ısırması
  • Dudak çevresinde hafif döküntü ve yaraların meydana gelmesi

dis-cikarirken

 

Tüm bu belirtiler bebeğinizin diş çıkarmaya başlayacağına dair rahatlıkla gözmlemleyebileceğiniz işaretlerdir. Bu belirtilerin birkaç tanesi aynı anda olabileceği gibi hepsinin aynı anda gerçekleşebilmesi de mümkündür. Her bebeğin bünyesi farklı olduğundan kimi bebekte ateş, iştahsızlık, ishal ve vücutta döküntü sorunları da meydana gelebilmektedir. Bu durumlar söz konusu olduğunda konuya ilişkin önlemler almaya başlayabilirsiniz.

dis-cikarma-zamanlari

Alabileceğiniz Önlemler

Diş çıkarma durumunda yapılması gerekenleri yerine getirerek bebeğiniz için zor olan bu sürecin daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Alabileceğiniz belli başlı önlemler şu şekildedir:

  • Bebeğinizin diş etlerine temiz olması şartıyla soğuk bir bez yardımıyla masaj uygulayabilirsiniz.
  • Diş kaşıyıcı temin edeceğiniz zaman bu ürünlerin plastik ve boyalı olmamasına özen gösterin
  • Bebeğinize belli yiyecekleri çiğneyerek verebilirsiniz. Muz ve havuç gibi bebeğinizin çiğnemeye çalışırken diş etlerini kaşıyabileceği soğuk yiyecekler olmasına özen gösterin
  • Doktor fikri alınarak temin edilmiş diş jellerinden bebeğinizin diş etlerine beslenme öncesi uygulayabilirsiniz.

bebekte-dis-cikarma

 

Bu basit önlemler ile bebeğinizin daha sakin bir diş çıkarma dönemi geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bunlara rağmen fazla huysuzluk ve rahatsızlık belirtileri gösteriyor ya da ateş, ishal gibi sorunlar yaşıyorsa bebeğiniz, en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. Zira bebeklerin diş çıkarma döneminde hastalıklara olan direnci oldukça düşer ve bu da belli sorunların tetikleyicisi olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ