Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Diş Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Dişlerin her zaman sağlıklı görünmesi, kaybettiği mineralleri geri kazanması için kalsiyum, fosfor, fosfat içeren gıdalar tüketilmesi gerekmektedir. Diş sağlığınızı korumak için bu vitaminleri, mineralleri içeren yiyecekleri yemeli, bunun yanı sıra ise diş temizliğinize özen göstermelisiniz. Ancak ağız ve diş bakımınıza ne kadar dikkat ederseniz edin dişlerinizi eğer içerden yedikleriniz besinler ile güçlendirmezseniz hiçbir zaman istediğiniz sonuca varamazsınız. Diş sağlığı için tüketilmesi gereken gıdalar arasından birkaçı ise şunlardır;

  • Diş sağlığı için gerekli olan kalsiyumu düzenli olarak almalısınız. Bunun içinde her gün en az 2 bardak kadar süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz. Yeteri kadar alınan kalsiyum dişleri güçlendirerek çürük oluşumunu engellemektedir.
  • Diş sağlığı için tüketilmesi gereken gıdalardan biri de lif içeren gıdalardır. Havuç, kereviz, salatalık, elma gibi içerisinde bol miktarda su barındıran gıdaları tüketerek tükürük salgısını artırabilir, böylelikle çürük oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

dis-sagligi-icin-tuketilmesi-gereken-gidalar

  • Güneş ışığı ile D vitamini almakta diş sağlığı için oldukça önemlidir. Güneş ışığının kısıtlı olduğu kış aylarında bu ihtiyacınızın bir kısmını D vitamini içeren patates, yumurta ve peynir gibi gıdalardan karşılayabilirsiniz.
  • C vitamini eksikliği ise diş eti sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunun içinde içerisinde C vitamini bulunan çilek, kivi, turunçgil, lahana gibi gıdaları tüketmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ