Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir?

Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir?

Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir?

Herkes sağlıklı dişlere ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak ister. Ancak bunun için diş hekiminize düzenli olarak gitmemin dışında diş sağlığınızı tehdit eden besinlerden de uzak durmalısınız. Dişlere zarar veren gıdalar aşağıdaki gibidir. Bunlara dikkat ederek diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir

  • Yaban mersini: Oldukça lezzetli olan bu meyve dişlerinize zarar vermese de dişlerinizi mora, maviye boyar. Ve siz bu meyveye tükettiğinizde diş temizliğinize dikkat etmezseniz dişleriniz eski beyazlığını kaybeder.
  • Cips: Cipsin içinde bulunan zararlı maddeler dişlerin içinde boşluklar oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hem sağlığınıza hem de dişlerinize önem vermiyorsanız cips tüketimini durdurunuz. Bunu hem kendiniz hem de çocuklarınız için uygulayınız.
  • Sakız: Çok fazla sakız çiğnemek diş menilerinin ve diş dolgularının aşınmasına neden olmaktadır.
  • Patlamış mısır: Zararlı glikoz içeren karbonhidratlar arasında yer alan mısır dişlere zarar vermektedir. Bu yüzden tüketimini sınırlandırmalısınız.
  • Domates: Domatesin içinde bulunan asitler dişlerde hassasiyet şikayetini artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden yemeklerinizde çok fazla kullanmaktan kaçınınız.
  • Patates, ekmek ve makarna: Nişasta içeren gıdalar dişlere yapışmakta ve uzun süre ağızda kalmaktadır. Tükürük ile birleşen nişasta ise şekere dönüşmektedir. Bu da yapıştığı yerlerde ciddi sorunlara neden olmaktadır.
  • Kuruyemiş: Kuruyemişler dişlere yapışmakta ve zarar vermektedir. Aynı zamanda kuruyemişlerin içinde bulunan şeker de dişlerde tartar oluşumuna neden olmaktadır.

Dişlere Zarar Veren Gıdalar Nelerdir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ