Dolapta Saklamamanız Gereken Yiyecekler

Dolapta Saklamamanız Gereken Yiyecekler

Hangi yiyecekler, sebzeler, meyveler dolapta saklanmalı, hangi yiyecekler dolapta saklanmamalı içeriğimizden bulabilirsiniz.

Genellikle çoğumuz hemen hemen her yiyeceği dolapta muhafaza ederiz. Fakat her yiyeceğin, sebze veya meyvenin saklanması gereken koşullar farklıdır. Özellikle yaz ve kış aylarına göre saklanma şekilleri değişir. Hemen hemen her yiyeceğin ömrü uzun olsun diye buzdolabına koyarız. Fakat farkında olmadan bazılarının ömürlerini kısaltırız. Yanlış saklanan yiyecekler buzdolabında yer alan diğer yiyeceklerinde bozulmasına neden olur. Bu nedenle hangi yiyeceğin nerde saklanmasını iyi bilmeniz gerekir. Aşağıdan dolapta saklamamanız gereken yiyeceklerin listesine ulaşabilirsiniz.

Dolapta Saklamamanız Gereken Yiyecekler

  • Çoğumuz bütün karpuzu kesmeden önce soğuması için direk dolaba atarız. Karpuzu kesmeden buzdolabına koymamak gerekiyor. Eğer serinlemesini istiyorsanız kesip buzdolabına koyunuz. Tüm koyduğunuzda tadı bozulacaktır.
  • Hepimizin direk buzdolabına koyduğu sebzelerden olan domates buzdolabına konulduğunda yapısı bozulur. Hem lezzetini kaybeder hem de dokusu zarar görür. Domatesi oda sıcaklığında kağıda sarılı şekilde serin bir yerde muhafaza ediniz.
  • Patates buzdolabına konulmaması gereken sebzelerin başında gelir. Buzdolabına konulduğunda yapısında bulunan nişasta ayrışıp şekere dönüşür. Buda patatesin bozulmasına neden olur. Patates oda sıcaklığında saklanmalıdır.
  • Kuru soğan dolaba konulduğunda tüm kokusunu diğer yiyeceklere yayar ve kolayca bozulur. Bu nedenle oda sıcaklığında ağzı kapalı ve hava almayan bir poşet içerisinde saklanmalıdır.
  • Bal, çikolata,pekmez, tahin ve reçel çeşitleri de buzdolabında saklanmamalıdır. Bu yiyecekler buzdolabına konulduğunda şekerlenme olmaktadır ve bu yüzden bozulurlar.
  • Buzdolabında saklanmamalı gereken bir diğer ürün de zeytinyağıdır. Zeytinyağı dolaba konulur ise özellikle rengi koyulaşır ve tadı bozulur. Güneş görmeyen bir yerde oda sıcaklığında saklanmalıdır.
  • Sarımsak, kahve çekirdeği ve ekmekte dolapta saklanılmaması gereken yiyeceklerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ