Domates Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En fazla tükettiğimiz sebzelerden biri olan domatesi evde kendiniz yetiştirirken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini hazırladık. 

Domates hemen hemen her yemeğe konulan en fazla tüketilen sebzeler arasında yer almaktadır. Türk yemek kültüründe domates, salatalık, biber ve patlıcan çok sık tüketilmektedir. Sabah, akşam ve öğlen yemeklerinde bolca kullanılan domatesi evde saksıda veya bahçenizde kolayca yetiştirebilirsiniz. Lezzetli, rengi yerinde ve sağlıklı bir domates yetiştirmek için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Domates yetiştirirken püf noktaları bildiğiniz takdirde sonunda mahsülünüz oldukça lezzetli olacaktır.

Domates Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Eğer saksıda domates yetiştirecekseniz saksanızın derin olmasına dikkat edin. Küçük veya dar saksılarda domates sağlıklı bir şekilde yetişmez.
  • Saksıda yetiştirdiğiniz domatesin çok su kaybetmesini engellemek için ise saksıya pomza taşı koyun veya perlit ekleyin. Bu sayede su kaybını engelleyecek daha iyi yetişmesini sağlayacaksınız.
  • Sulama yaparken sık sık yapmak yerine derin kısımları iyice bir kez sulamanız gün içerisinde yeterli olacaktır.
  • Yaprak kısımlarını çok fazla sulamak veya ıslatmamak gerekir. Yaprak ıslak olursa domatesin hastalık kapması da olasıdır.
  • Saksıda yetişen domatesleri güneş alan bir yere koyun. ayrıca her gün bir kez derinlemesine sulamayı da unutmayın.
  • Toprağın verimli olması gerekir. Bu yüzden toprağına mutlaka organik gübre ekleyin. Organik gübre toprak verimini arttıracak fidelerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Domates bitkisini budamanız gerekirse elinizle nazikçe budayın. Diğer budama araçları domatese zarar verebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ