Canım Anne

Dondurmanın faydaları yararları zararları

Dondurmanın faydaları yararları zararları

Dondurmanın faydaları yararları zararları

 

Dondurmanın faydaları yararları zararları

Dondurmada süte oranla 3-4 kat fazla yağ, yüzde 12-16 fazla protein var. Enerji açısından çok iyi bir kaynak olan dondurma kontrollü tüketilmeli.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Akın, pek çok kişinin keyif almak ve serinlemek için yediği dondurmanın, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 12-16 daha fazla protein içerdiğini söyledi.

Akın yazdığı ”Dondurma Bilimi ve Teknolojisi” isimli kitabında dondurmanın tarihçesinden besin değerine, dondurma formüllerinden üretim teknolojisine kadar pek çok konuyu ele aldı. Buzun çok eski zamanlardan beri sofralarda bulunduğunu, Hz. Süleyman tarafından buzun kullanıldığına dair İncil’de bilgilerin yer aldığını kaydeden Akın, zaman içinde buzun sıvılarda soğutucu olarak kullanılmasının, ”Wate-Ice” ipi dondurulmuş ürünlerin üretilmesi fikrine öncülük ettiğini anlattı.

Akın, meyve ve meyve sularının karla karıştırılmasıyla elde edilen yiyeceğin ilk kez yüzyıllar önce Çin’de yapıldığının düşünüldüğünü, bu ürünün avrupa’da 13. yüzyılın sonlarında görüldüğünü, 19. yüzyılın başlarında ise günümüzdeki dondurma benzeri bu ürünün elle çalışan dondurucular kullanılarak üretilip lokantalarda satılmaya başladığını anlattı.

Bir ürünün dondurma olarak sınıflanabilmesi için, içinde en azından yüzde 10 süt yağı, yüzde 20 toplam süt kuru maddesi bulunması, güvenli ve uygun tatlandırıcı içermesi gerektiğini ifade eden Akın, dondurmanın içeriğinde karbonhidratlar, yağlar, proteinler, mineral tuzları ve vitaminlerin yer aldığını söyledi.

SÜTE GÖRE 3-4 KAT DAHA FAZLA YAĞ VAR 
Dondurmanın, çok önemli besin maddeleri içerdiği için beslenme değeri yüksek bir ürün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akın, şunları kaydetti: “Vücutta ısı ve enerji üreten bir gıdanın bu özelliği, enerji değeri olarak ifade edilebilir. Enerji değeri birimi ise kilokaloridir. Dondurmanın enerji değeri de içinde kullanılan katkıların besin değerine bağlı olarak değişir. Ancak günümüzde ticari olarak üretilen dondurmaların ortalama değerleri göz önünde bulundurulduğunda, dondurmanın besin değeriyle ilgili genel bir değerlendirme yapılabilir. Pek çok kişinin keyif almak ve serinlemek için yediği dondurma, süte göre 3-4 kat daha fazla yağ, yaklaşık yüzde 12-16 daha fazla protein içerir. Dondurma, süte göre 3-4 kat daha fazla karbonhidrat barındırır.”

KONTROLLÜ TÜKETİLMELİ
Akın, dondurmanın, gıdalar içinde enerji açısından çok iyi bir kaynak olduğunu, bu durumun dondurmayı, büyüme çağındaki çocuklar ve kilo almak isteyenler için önemli hale getirdiğini vurguladı.

Aynı nedenlerle, dondurmanın kontrollü olarak tüketilmesinin de önemli yararlar sağladığını belirten Prof. Dr. Akın, dondurmanın, kilo almak ve kilo vermek isteyenlerin günlük diyetlerinde de yer aldığını sözlerine ekledi.

 

Dondurma her mevsim faydalı ama…

Özellikle sıcak havalarda daha çok tüketilen dondurma, hijyenik kurallara uyulmadan üretilmesi halinde birçok hastalığın kaynağı olabilir.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Kurdal, son derece yararlı bir gıda olan dondurmanın, üretiminden tüketime kadar her aşamasında hijyene dikkat edilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Özellikle sıcak havalarda mikropların çok kolay ürediğini ve bu dönemde açıkta dondurma satışı yapılmaması gerektiğini kaydeden Ekrem Kurdal, ”Besin değeri çok yüksek olan dondurma, yaz-kış her mevsim tüketilmeli. Ancak üretimden tüketime, her aşamada hijyenik kurallara uyulmalı. Aksi takdirde çok yararlı bir besin olan dondurma, birçok hastalığın kaynağı da olabilir” dedi.

Prof. Dr. Kurdal, sağlıksız koşullarda üretilen dondurmaların, ucuz olduğu için insanlar tarafından tercih edildiğini ifade ederek, bu tarz dondurmaların kesinlikle yenmemesi gerektiğine işaret etti.

Özellikle mahalle aralarında açıkta satılan dondurmaların, sağlık için ciddi tehlike oluşturabileceğine dikkati çeken Kurdal, şöyle konuştu:

”Buralarda satışa sunulan dondurma, hijyenik koşullarda hazırlansa bile, külaha yerleştirilmesinde kullanılan kaşık, özel solüsyonun içinde tutulmadığı için mikroorganizmaların yuvası haline geliyor. Kaşık üzerinde üreyen bakteriler, her kaba daldırılıp çıkarıldığında dondurmaya bulaşıyor. Satışı yapan kişilerin de kişisel temizliklerine dikkat etmeliler. (Dondurma soğuktur, bakteri üremez) diye bir şey yok. Bakteriler kolaylıkla üreyebilirler.”

Buz kristallerine dikkat!

Prof. Dr. Kurdal, içinde buz kristalleri olan dondurmaların tüketilmemesini de isteyerek, ”İçinde buz kristalleri olması, dondurmanın kurallara uygun üretilmediğinin göstergesidir. Buz kristalleri, boğazı çizerek enfeksiyonlara neden olur. Ayrıca dondurmalar, bilinen güvenilir yerlerden alınmalı” diye konuştu.

 

Dondurma hakkında

Kimisi kilo aldırdığından yemekden çekinir kimisi de çocuğuna boğazı şişer diye. Peki durum gerçekten öyle mi? Dondurma hakkında bilinmeyenleri Uzm.Dyt.Turgay KÖSE şu şekilde açıklıyor;

Çoğumuz yemekte tereddüt ederiz, kilo almaktan korkarız, bizi hasta edeceğini düşünürüz. Ama biz diyetisyenlere göre diğer tatlılardan daha hafiftir…

Bunun yanında besin değeri de daha üstündür.

Her şeyden önce kalsiyum içeriği yüksektir. İçeriğindeki sütün bütün besleyiciliği onda da vardır; fosfor, çinko, magnezyum gibi mineraller, A, B2, B12, ve E vitaminlerini de içerir.

Hayatta hiçbir besin tek başına kilo aldırmaz, sonuçta yaktığınız enerjiden daha fazla alıyor olmanız size kilo aldırır.

Dondurmayı hamur tatlısı vb. besinlere tercih ederiz. Kıyasla besin örüntüsü de daha kalitelidir ve onlara göre kalorisi daha düşüktür.

Dondurma çocukların severek tükettiği bir besindir. Özellikle süt içmeyen, peynir, yoğurt vb. besinlerin tüketiminde problem olan çocuklarda hoş bir besin alternatifi olabilir.

Aslında sadece yaz aylarında değil tüm mevsimlerde rahat tüketilebilecek bir besindir.

Sanılanın aksine kişinin hasta olmasını sağlamaz, yani soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı ya da boğaz ağrına sebebiyeti yoktur.

Yalnız astım, alerjik rinit vb. kronik problemi olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Bademcik ameliyatı sonrası çocuğa verilen ilk besindir.

Sadece dikkat edilmesi gereken güvenilir bir marka veya yerden alınmasıdır.

Aksi takdirde besin zehirlenmesi riskiyle karşı kaşıya kalabiliriz.

En başata sütün alındığı ortam; sağılma şekli ve sağan kişinin sağlıklı olması ve kullanılan kapların ya da büyük endüstrilerde sağımda kullanılan aletlerin temizliği herhangi bir bulaşmayı engellemek için önemli.

Süt pişirildikten sonra saklama koşulları ve ısısı uygun değilse bozulma riski yüksek bir besindir.

Dolayısıyla sağlıksız bir koşulda üretilmiş dondurma besin zehirlenmesine yol açabilir.

Pastörize sütle yapılan dondurmadan salmonella bulaşma şansı ortadan kalkar. Bir de gıda boyaları ve katkı maddelerinin güvenilir koşullarda eklendiğinden emin olunmalıdır. Sağlığı tehdit eden boyutlarda olmamalıdır.

Her yaş grubu için günlük kalsiyum ihtiyacı 800 – 1200 mg, büyüme – gelişme çağındaki çocuklarda, menopoz dönemindeki kadınlarda ve yaşlılarda ise daha da fazladır.

Yaklaşık 100 gr sade dondurma yendiğinde yaklaşık 1 büyük su bardağı sütün içerdiği kalsiyumu sağlamaktadır

Ancak dondurmanın şeker içeriği daha yüksektir. Parça çikolatalı olanları daha da kalorilidir.

Bir de üzerine eklenen soslar, fındık veya toz fıstık kaloriye biraz daha katkı sağlar

Kilo sorunumuz varsa daha çok sade ve meyve parçalı alıp soslardan uzak durmalıyız.

Yalnız tüketileceği süreç önem kazanmakta; yemeklerden hemen önce yenilen dondurma çocukta iştahı kapatacaktır. Geç saatlerde yendiğinde bir de hareketsiz kaldığımız saatlerse aldığımız enerjiyi fazla yakmamamıza ve kilo alma eğilimine bu koşulda yol açar.

Şeker içeriği nedeniyle; tüketildikten sonra dişlerin iyi fırçalanmaması diş çürüklerine zemin hazırlar.

Kilo problemimiz yoksa istenildiğinde yenebilir. Ama kilolu isek haftada en fazla 2 kez yenebilir. Günün hareketli olduğumuz saatlerinde yaz aylarının serin tadı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın