Canım Anne

Dondurucuda Bamya Saklamanın Püf Noktaları

Dondurucuda Bamya Saklamanın Püf Noktaları

Yaz aylarının en güzel ve faydalı nimetlerinden biri olan bamyayı kış aylarında yemeğini yapıp tüketmek için derin dondurucuda nasıl saklamanız gerektiğini detaylı olarak hazırladık.Bamya Türk yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bazı kişiler bamyayı piştiğinde ortaya çıkan salgılı yapısı nedeniyle görmeye bile tahammül edemedikleri için yemeyi tercih etmezler. Ama çoğu kişi bamyanın doğru pişirildiğinde görüntüsü iyi ve lezzetli bir yemek olduğu için severek tüketir. Bamyayı genelde kışın sıcak sulu yemeklerde kullanmak için yazdan alıp saklarız. İki şekilde bamya kış için saklanabilir. Biri kurutma yöntemi diğeri ise derin dondurucuda saklama yöntemidir. Dondurucuda uzun süre bozulmadan bamya saklamanız için dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için derledik.

Dondurucuda Bamya Saklamanın Püf Noktaları

  • İlk olarak bamyanızı güzelce yıkayın. Tam olarak kurumadan herhangi bir işlem yapmayın.
  • Bamyalar kuruduktan sonra üst kısımlarını ayıklayıp temizleyin.
  • Kaynar su içerisine biraz sirke biraz da limon suyu katın. Daha sonra bamyaları ilave edin.
  • Bamyaları kaynar suda 2-3 dakika tuttuktan sonra hemen altını kapatın.
  • Bir kapta daha önceden buzlu soğuk su hazırlayın.
  • Kaynar sudan aldığınız bamyaları direk olarak soğuk suyun içerisine bırakın. Bu şekilde bamyanın rengini değiştirmesini ve yapısının bozulmasını engellemiş olursunuz.
  • Soğuk suda 3-4 dakika kaldıktan sonra süzgeç ile alıp kurutun. Daha sonra ağzı kilitli poşetler içerisine koyup derin dondurucuda, buzlukta saklayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ