Düğün Öncesi Yapılması Gerekenler

Düğün Öncesi Yapılması Gerekenler

Birbirini gönül bağıyla seven karşı cinsler, hayat yolunda birbirlerine arkadaşlık etmek, yoldaşlık etmek, can olmak için bir adım atarlar. Söz ve nişan aşamalarından geçen kişiler, düğün gününü belirleyip hazırlıklarını bu doğrultuda yapmaya başlarlar. Düğün öncesi yapılması gerekenler planlanarak, herkes üstüne düşen görevi en iyi şekilde ihtiva etmeye çalışır.

Düğün öncesinde yeni evlenecek çiftin evi alınır veya kiralanır. Yerleşilecek olan bu ev için gerekli her türlü ev ürünleri alınır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, mobilya, televizyon, mutfak araç gereçleri gibi daha binlerce ürün eve alınıp özenle yerleştirilmeye başlanır.

Düğün öncesi yapılması gerekenler arasında eşyaların yerleştirilmesi için özel merasimler düzenlendiği görülmektedir. Mesela; gelinin evinden çeyizi davullarla zurnalarla alınarak, yerleşeceği eve taşınır. Evin her bir köşesi iyice temizlenir ve eşyalar yerlerine yerleştirilir. Tüm bu işlemler, ailece yapıldığı gibi, arkadaş ve dost çevresinin katılımıyla da daha büyük bir hızla yapılmaktadır. Genç çiftin ev hazırlamasında yardımcı olan büyükler, tecrübelerini sergileyerek gençlere yol göstermeye çalışmaktadır.

Düğün Gününe Az Kala Nelere Öncelik Verilir?

Eşya yerleşimi yapılınca büyük bir iş yükü ortadan kalkmış gibi görünse de gerçekte durumun öyle olmadığı aşikardır. Düğün için hazırlanacak olan yemeklerin yapımı için malzemeler alınır, yemekleri yapacak olan aşçının istekleri bir bir tedarik edilir.

Müzik organizasyonu için görüşmeler yapılır ve en uygun fiyata hizmet yapan firmayla anlaşmaya varılır. Dış çekim yaptırmak isteyen genç çift, alanında uzman fotoğrafçıyla görüşme yaparak hatıralarını somutlaştırmak istemektedir. Tüm bu işler düğüne az bir zaman kala yapılırsa, aksiliklerin meydana gelme durumu göz ardı edilmiş demektir. Düğüne az bir zaman kala hazırlıklar tüm hızıyla tamamlanmaya çalışılır. Gelinler, gelinlik seçimi sonrasında kuaför işini ayarlayıp, düğün günü için randevu talebinde bulunur.

Düğün öncesi bazı ailelerde gerginliklerin yaşandığı gözlenmektedir. Anlamlı ve bir o kadar da güzel olan düğün organizasyonlarında daha anlayışlı davranılmalı, genç çiftlerin istekleri göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Sorun çıkarmak yerine çözüm odaklı olmak en doğru olan yöntem olacaktır. Evlenecek çifte destek olarak, yuvalarını kurmalarına yardım etmeli, işlerinde el birliğiyle hareket edilmelidir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ