Dünya’nın En Sağlıklı Yiyecekleri

Dünya’nın En Sağlıklı Yiyecekleri

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilmenin ilk kuralıdır. Bu yüzden beslenmemize dikkat etmeli, dengeli ve düzenli beslenmeli,meyve sebzeleri mevsiminde tüketmeliyiz.

Dünya’nın en sağlıklı yiyecekleri arasında yer alan birkaç yiyeceği sizler için paylaşacağız.

Yeşil Çay: Mesane, kolon, nefes borusu, pankreas, rektum ve mide kanserine yakalanma riskini en aza indirmektedir. Kilo sorunu yaşayanlar bu çayı kullanarak kilo kontrollerini sağlayabilirler.

Nar: Antioktidanlar bakımından oldukça zengin bir besindir. Kan basıncını dengeler, kalbi hastalıklara karşı korur, tümörlerin büyümesini engeller, yavaşlatır.

Elma: Akciğer kanseri, diyabet, astım gibi hastalıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan K vitamini elmada oldukça fazlaca bulunur.

Brokoli: Tüm kanser türlerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Kansere karşı korunmak için mevsiminde bol bol brokoli tüketebilirsiniz. Mineral ve vitamin açısından oldukça yüksektir. Vücudu zararlı olan toksinlerden arındırmada yardımcıdır.

Yumurta: Doğanın en kusursuz ve eşsiz yiyeceği olarak tanımlanmaktadır. Protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu yüzden her yetişkin en az günde 1 yumurta tüketmelidir. Göz ve beyin sağlığını korur.

Kırmızı et: İşlemden geçirilmemiş olan kırmızı et omega-3 bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden en az haftada 3 gün kırmızı et tüketilmesi sağlığımızı olumlu anlamda etkiler. Doğru ve dengeli şekilde tüketildiğinde kansere karşı koruyucu etkisi vardır. B12 vitamini ve protein bakımından zengindir.

Fındık-fıstık: Her gün 25 gram kuruyemiş fındık, fıstık, badem, ceviz tüketmek kalp krizi riskini yüzde 30 ile 50 arası azaltır.

Süt: Birçok mineral ve vitamini içeren süt kansere karşı savaşan CLA asidini içermektedir. Yetişkin bir kişi en az günde 1-2 bardak kadar süt tüketmelidir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ