Canım Anne

Ekmek Tahtası Nasıl Temizlenir?

Ekmek Tahtası Nasıl Temizlenir?

Gün içerisinde yemekleri yaparken sürekli kullandığımız ekmek ve et kesme tahtalarını temizlemek için neler yapmanız gerektiğini sizler için derledik. 

Ekmek kesme tahtası temizlerken dikkat etmeniz gereken bir üründür. Evinizde kullandığınız kesme tahtalarının ayrı ayrı olması gerekir. Ekmek tahtası, et kesme tahtası, sebze tahtası ayrı olmalıdır. Her birinin temizliği ve hijyeni önemlidir. Kesme tahtalarında ki bıçak izlerinin içerisine giren bakteriler sağlığı tehlikeye atmaktadır. Ekmek kesme tahtalarınızı belli yöntemlerle temizlemeniz gerekir. Çoğu kişi deterjanla veya bulaşık makinesine atarak temizler. Bu sağlık açısından oldukça zararlı temizleme şeklidir.

Ekmek Tahtası Nasıl Temizlenir?

  • Ekmek tahtasını temizlerken ilk olarak ekmek tahtasını suyun altında sadece su ile temizleyin. Daha sonra bol miktarda üzerine tuz dökün. Tuz döktükten sonra temiz bir sünger ile iyice ovalayın. Daha sonra bir süre bekleyin tahta üzerinde eğer yağ var ise tuz bu yağlarında emilimini sağlayacak ve iyice hijyenik olacaktır.
  • Bir diğer temizleme yöntemi de sirke ile temizlemektir. Tahtanızın üzerine sirke sıkıp bekletin. Daha sonra temiz bir bez yada sünger yardımıyla silip durulayın. Sirke antibakteriyel özelliği sahiptir. Bu yüzden ekmek tahtalarının arasında kalan mikropların ölmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Bir diğer temizleme yöntemi de bir limonu ikiye ayırıp direk olarak tahta üzerine sürmektir. Limonu tahtanın üzerine ovalama yaparak sürün. Limonun asidik yapısı ekmek tahtası üzerindeki mikropların, kirlerin temizlenmesini sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ