Ekmeklerin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

Ekmeklerin Bayatlaması Nasıl Önlenir?

   Ekmeklerin bayatlamasını ve israfı önlemek için birçok çözüm yolu ve pratik bilgiler olmaktadır. Bu bilgileri kullanarak ekmeklerinizin bayatlamasını engelleyebilir, bayatlamadan tüketebilirsiniz.

Ekmeklerin uzun süre bayatlamasını önlemek için ilk yapılacak olan işlem hava almayan bir torbaya koyup bu şekilde saklamaktır. Yemediğiniz ve artan kalan ekmeklerinizi hava almayan torbalarda muhafaza ederseniz daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Eğer koyduğunuz torba hava alırsa ekmekleriniz kuruyacak ve çok çabuk bayatlayacaktır.

ekmeklerin-bayatlamasi-nasil-onlenir-5

Ekmek koyduğunuz dolabı 2-3 haftada bir sirkeli su ile silerseniz bayatlamayı ve küflenmeyi önlediğini fark edeceksiniz. Aynı zamanda ekmek koyduğunuz kabın içerisine bir miktar küçük bir kapla tuz koyarsanız yine bayatlamayı önlediğini ve ömrünü uzattığın fark edeceksiniz. Ekmek kutusunun içerisine soyulmuş bir elma veya patates koyarsanız yine bayatlama ve küflenme sorununu azalttığını fark edersiniz.

ekmeklerin-bayatlamasi-nasil-onlenir-4

Aynı zamanda bayat ekmeklerinizi israf edip atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Bayat ekmeklerden bayat ekmek köftesi, bayat ekmek böreği ve pizza için alt taban olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bayat ekmeklerinizi kurutup rondodan geçirerek galeta unu olarak da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bayat ekmeklerinizi küp küp doğrayarak fırında kuruttuktan sonra ağzı kapalı kavanozlara koyup ihtiyaç halinde çorbalarınızda rahatlıkla ve güvenle kullanabilirsiniz.

ekmeklerin-bayatlamasi-nasil-onlenir-3

Ekmeklerin bayatlamasının ve küflenmesinin önlenmesi için birçok pratik bilgiden faydalanarak israfı önleyebilirsiniz. Aynı zamanda bayat ekmeklerin değerlendirilmesi ile ilgili bilgileri ve yöntemleri kullanarak da her an elinizin altında hazır ürünler olarak kullanabilirsiniz. Pizza için hamur yoğurmakla uğraşmayıp alt taban olarak kullanabileceğiniz gibi birçok alternatif olarak kullanma şekli mevcuttur.

ekmeklerin-bayatlamasi-nasil-onlenir-2

İsrafı önlemek için yukarıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda ihtiyacınızdan fazla ekmek almayarak israfın önüne geçebilirsiniz. Yiyebileceğiniz ve ihtiyacınız olan kadar ekmek almak her zaman en doğrusu olacaktır.

ekmeklerin-bayatlamasi-nasil-onlenir-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ