Canım Anne

Eksiksiz Çeyiz Listesi Hazırlama Nasıl Olur?

Eksiksiz Çeyiz Listesi Hazırlama Nasıl Olur?

Çeyiz listesinin hazırlanması özellikle bayanlar için oldukça önemlidir. Evlenmeden önce çeyiz hazırlığına başlanır. Eksiksiz çeyiz listesi hazırlamak gerekir. Bu listeye göre alışveriş yapılır ve bundan öncesinde belli bir bütçe olması gerekir. Evliliğe hazırlık dönemi kızı tarafı için de, erkek tarafı için de oldukça heyecanlı, stresli ve gergin geçmektedir. Bu durumdan dolayı bazen bazı şeyler unutulabilir veya göz ardı edilebilir. Bu gibi durumları önlemek için eksiksiz çeyiz listesi hazırlamak gerekir. Yazının devamından bu listenin nasıl hazırlandığını ve çeyiz listesinde olması gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Çeyiz Listesi Hazırlama

Çeyiz Listesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlk olarak eksiksiz çeyiz listesi hazırlamak son ana bırakılmamalıdır. Uzun süreye yayılmalıdır. Öncelikle çeyiz listesi yapılır. Bu listedeki ürünler yavaş yavaş alınarak toplanır. Çeyiz alışverişinin çok zevkli bir alışveriş olarak geçmesi için planlı olarak ilerlemek gerekir. Hazırlanan çeyiz listesinin göz önünde bulundurulması, daha önce evlenmiş olanlardan yardım ve fikir alınması, alınan her eşyanın listenin üzerinde işaretlenmesi önemlidir.

Eksiksiz Çeyiz Listesi

Eksiksiz Çeyiz Listesi Nelerden Oluşur?

Eksiksiz çeyiz listesi içinde bulunacak en önemli eşyalardan biri beyaz eşyadır. Evlenecek çiftler beyaz eşya araştırmasını bütçesine göre yapmalıdır. Buzdolabı, fırın, televizyon, bulaşık makinası, çamaşır makinası, kurutma makinası, mikro dalga fırın alınması gereken eşyalardandır. Ancak bunlardan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın kız çeyizinde bulunur. Kız tarafının hangi beyaz eşyaları alacağı iki tarafın anlaşmasına bağlı olarak değişir.

Eksiksiz çeyiz listesi dahilinde unutulmaması gereken mutfak eşyaları ise tencere takımları, yemek takımı, kaşık, çatal, bıçak takımı, tepsi, kepçe, spatula, tahta kaşık, kahve fincanı, kahve yanı bardağı, çay ve su bardakları, çaydanlık, tost makinası, saklama kapları, borcam gibi ürünlerdir. Mutfak için ayrıca küçük ev aletleri, sürahi, plastik kaplar ve aparatlar, bulaşıklık, sabunluk ve deterjanlık, el bezi, bulaşık kurulama bezi, baharat takımı, bakliyat kavanozları da alınır.

Ev tekstilinde ise misafirlik ve günlük bolca havlu, bornoz takımları, masa örtüleri, banyo takımı (havluluk, diş fırçalık) nevresim takımları, çift kişilik ve tek kişilik pike takımı, klozet takımı, yorgan, battaniye, seccade, bohçalar, lif gibi eşyalar hazır hale getirilmelidir.

Bir diğer sayfamız olan HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Alma Başlıklı sayfadan da faydalanabilirsiniz.

Çeyiz Listesi Nasıl Hazırlanır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ