Canım Anne

El Dezenfektanı Egzama Yapar mı? Egzama Nasıl Geçer?

El Dezenfektanı Egzama Yapar mı? Egzama Nasıl Geçer?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs vakalarının arttığı şu günlerde günlük yaşamımızın büyük bir bölümü el dezenfektanı ve kolonya sürerek geçiyor. Bu ürünler özellikle hassas ciltlerde kuruluk, çatlama gibi sorunlara yol açıyor. El dezenfektanı egzama yapar mı sorusu da soruluyor. Egzama nasıl geçer diye merak edenler de var. Sayfalarımızdan biri olan Evde El Dezenfektan Yapımı – Dezenfektan Nasıl Yapılır? Konulu yazımızı inceleyerek kendi dezenfektanınızı kendiniz yapabilirsiniz.  

El Dezenfektanı Egzama Yapar mı

El Dezenfektanı Egzama Yapar mı?

Egzama nasıl geçer konusuna geçmeden önce bir başka konuya değinelim. Son günlerde çokça kullandığımız kolonya ve el dezenfektanı egzama yapar mı? El temizliğine ve ev temizliğine özen göstermemiz gereken bu dönemde ellerimizi defalarca yıkıyoruz, kolonya sürüyoruz ve el dezenfektanı kullanıyoruz. Bu işlemler ellerimizde tahrişe neden oluyor. Ayrıca egzama rahatsızlığını da tetikliyor. Ellerde meydana gelen sorunları doğru adımları takip ederek ortadan kaldırmak mümkündür. Ellerimizi nasıl sağlıklı hale getiririz? İşte cevabı…

Egzama Nasıl Geçer

Egzama Nasıl Geçer?

El dezenfektanı egzama yapar mı sorusunu bu ürünlerin egzamayı tetikleyebileceği şeklinde cevaplayabiliriz. Peki, egzama nasıl geçer?

  • Her gün daha çok kullanmaya başladığımız kolonya, el dezenfektanı, ıslak mendil gibi ürünlerden sonra ellerimize mutlaka nemlendirici sürerek kurumasını engelleyebiliriz.
  • Evde olduğumuz ve dışarıda bir yere temas etmediğimiz sürece ellerimizi bol sabun ve suyla 20 saniye boyunca yıkamak, iyice durulamak hijyen için yeterli olacaktır.
  • Dışarıya çıktığımızda mutlaka el dezenfektanı kullanmalıyız. Dezenfektanları sürdükten sonra bir süre bekleyip nemlendirici kullanabiliriz.
  • Evde normal sabunla ellerimizi yıkadıktan sonra vazelin sürebilirsiniz.
  • Egzama belirtileri fark ettiğinizde, geçmişte kullandığınız egzama kremlerini sürebilirsiniz.
  • Tahriş olan ellerinizi kaşımamalısınız.
  • Dışarı çıkarken eldiven kullanıyorsanız eve geldiğiniz ellerinizi havalandırın.
  • Banyo yaparken sert bir şekilde kese yapmayın, sadece sabunlayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ