Emzik Seçimi

Emzik Seçimi

EMZİK SEÇİMİ

Bebekler doğumlarından kısa bir süre sonra emzik kullanmaya başlarlar ve 2-3 yıl boyunca emzik kullanımları devam eder. Emzikler, bebeklerin doğam emme içgüdüsünü tatmin eden ve bebeklere güven veren bir eşyadır. Bu nedenle aileler bebeklerini emzikten uzak tutmaya çalışmak yerine, bebekleri için en iyi emzik seçimini belirlemeye çalışmalıdırlar.

emzik-temizligi

Emzik kullanmayan çocuklar bir süre sonra parmak emmeye başlayabiliyor ki bu durum çocukların diş ve damak yapılarında kalıcı hasarlar bırakabilmekle birlikte, bu alışkanlıktan vazgeçmeleri de uzun süre alıyor. Peki bebekleriniz için emzik seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz.

emzik-secimi

  • Emzik seçimi yaparken emziğin tabanına oldukça dikkat etmelisiniz. Emzik tabanı bebeklerin burun deliğini kapatmayacak şekilde olmalıdır.
  • Bebeklerin emziği yutmamasını sağlayan emzik tabanı yumuşak ya da sert maddeden üretilir. Özellikle geceleri yumuşak emzik tabanına sahip emzikler tercih edilmemelidir.
  • Emzikler genel olarak kauçuk ve silikondan üretilir. Bebeğiniz eğer diş çıkarma döneminde ise kauçuk maddeden yapılmış emzikleri tercih edebilirsiniz. Çünkü kauçuk doğal ve dayanıklı bir maddedir ve diş darbelerine karşı daha dayanıklıdır fakat suyu emen yapısı nedeniyle de daha kolay deforme olabilir.

emzik-modelleri

  • Henüz diş çıkarmamış bebekler için ise silikon emzikler daha iyi bir seçimdir. Silikon emzikler diş darbelerine karşı dayanıklı olmamalarına rağmen formlarının bozulması oldukça zordur.
  • Emzik seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise emziğin damaklı ya da damaksız olmasıdır. Damaksız emzikler anne memesini andırıyor olması nedeniyle bir yaşına kadar bebekler için iyi bir emzik seçimidir.

doğru-emzik-kullanimi

  • Bir yaşını dolduran bebekler için damaksız emzik yerine damaklı emziklerin seçilmesi son derece önemlidir. Damaklı emzikler daha elips ve yukarıya doğru kıvrak olmaları nedeniyle damağa tamamen adapte olur ve deformasyona neden olmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ