Canım Anne

En güzel elbiseyi giymek istermisiniz ?

En güzel elbiseyi giymek istermisiniz ?

en güzel elbise iffet

en güzel elbise iffet1

En güzel elbise… İffet

“Siz iffetli olun ki kadın ve kızlarınız da iffetli olsunlar.”
(Hadis-i Şerif)

İslam’ın hedeflediği insan tipi, her türlü maddi ve manevi kirlerden arınmış, tertemiz bir insandır. Temiz insan, güzel insandır; içiyle dışıyla…

Temiz olabilmenin yolu da iffeti muhafazadan geçiyor. Gülistan Dergisi, Mart sayısını iffet konusuna ayırmış. Günümüzde temiz olabilmenin ve temiz kalabilmenin hayli zorluğundan hareketle, dergideki yazılar özellikle pratik hayatı konu almış…

Mesela, Cemil Tokpınar, “Çevrenize baksanız, iffetli olamamaktan dolayı, işini veya okulunu yarım bırakan, sağlığını perişan eden, zamanının büyük bir bölümünü heba eden, kendisinin veya babasının servetini batıran, hatta aklını yitiren nice gençler görürsünüz.” diyor ve ekliyor:

“İşte, bunun için ayet ve hadislerde, bilhassa tehlikenin odağında olan gençlerimiz şiddetle ikaz ediliyor, iffetli ve namuslu olmaları övülüp teşvik ediliyor. Şehvetin esiri olunduğunda bütün bir ömrün heba edileceği, oysa bu ömür ve kabiliyetlerin Allah’ı tanıyıp ibadet etmek için verildiği ısrarla belirtiliyor ki, gençler şeytan ve dostlarının iffetsizlik tuzaklarına düşmesin.”

Hatice Kübra Ergin de günümüzdeki duruma dikkat çekmiş: “Ne yazık ki günümüzde iffet hassasiyeti gittikçe aşınmaktadır. Diyanetin fetva hattına başvurup işlediği günahlarla ilgili çare soranların sayısı, bu konuda bir fikir verebilir. Aslında buna şaşmamalıdır, çünkü nefisleri azdıran her şey mevcutken, onu dizginleyecek bütün tedbirler ortadan kaldırılmıştır.”

Çare olarak da şöyle diyor yazar: “Gençlerimize şunu öğretmemiz gerekiyor;
Nefsin arzularını yerine getirmek, hiçbir zaman onu tatmin edip huzura kavuşturmaz. Onu ancak ötelerden gelen müjdeye inandırarak, dizginleyip güzel bir yola yöneltirsek huzurlu bir yürüyüşe koyulur.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın