En Lezzetli Mamalar

En Lezzetli Mamalar

Her anne bebeğini anne sütüyle beslemeyi ister. Ancak bazı durumlarda anne sütüyle beslenme gerçekleşemez. Bazen annenin sütü bol olsa da besleyiciliği yeterli olmayabilir, bazen annenin sütü az gelebilir, bazen de annenin sütü yeterli olsa da bebeğiniz emmek istemeyebilir. Sonuçta her ne sebeple olursa olsun, bazı bebekler anne sütünü yeterince alamaz. Bu gibi durumlarda genellikle annelerin moralleri ve psikolojileri kötü etkilenir.

bebek-mamasi-tarifi

Ancak şunu mutlaka hatırlatmalıyız ki, her annenin gönlünden geçen bebeğini emzirmek olsa da emziremeyebilir. Bunun için kendisini kötü hissetmesine ya da suçluluk duymasına kesinlikle gerek yoktur. Anne sütüyle beslenmediği için büyümeyen hiçbir çocuk yoktur ve sonuçta doğru mamalarla beslenirse her çocuk sağlıkla büyüyecektir. İşte sizin için, bebeklerinizin beslenmesinde mama önerileri.

Mother feeding baby food to baby

Hazır Mama Kullanımı

Eğer bebeğinizi mama ile beslemeniz gerekiyorsa, piyasada çok sayıda hazır mamaya rastlayacaksınız. Mama seçerken en önemli noktalardan birisi, hazır mamanın içerdiği şeker glikoz miktarıdır. Bazı mamalar yüksek miktarlarda şeker ihtiva eder ve bu durum da bebeğinizin beslenmesinden ziyade kilo almasına neden olur. Fazla kilo alımı da bebeğinizin daha hantal olmasına sebep olur ve hareketlerini kısıtlar. Eğer bebeğinize hazır mama alacaksanız içeriğinde daha az şeker olan mamayı tercih etmelisiniz.

bebek-mamasi-cesitleri

Evde Hazırlayacağınız Mamalar

Eğer bebeğiniz tamamen sütten kesildiyse ya da ek gıdaya başladıysanız ve hazır mama kullanmayı düşünmüyorsanız, işte sizin için beslenmede mama önerileri.

  • Meyve – sebze püreleri: meyve püreleri bebekler için en çok ihtiyaç duydukları vitaminlere ulaşabilmeleri için en lezzetli alternatiflerden birisidir. Cam rende ile mevsimindeki meyveyi rendeleyerek bebeğinize yedirirseniz, hem besin değeri kaybolmamış olur, hem de bebeğiniz rahatlıkla yiyebilir.
  • Çorbalar: Çeşitli sebzeleri kullanarak içine azıcık da et suyu ve bulgur ilave ederek çok çeşitli çorbalar yapabilirsiniz. Çorba yaparken kullandığınız tuz miktarının az olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Kahvaltılık mamalar: Kahvaltılarda bebeğinize labne peyniri, haşlanmış yumurtanın sadece sarısı ve bebek bisküvisini karıştırarak doyurucu ve çok besleyici mamalar yapabilirsiniz.

bebek-mamalari

Bebeğiniz artık mama ile beslenmeye başladıysa size sunduğumuz mama önerilerini alternatifleriniz arasına alabilirsiniz. Doğru aylarda doğru besinleri bebeğinize verebilmek için doktorunuza danışmayı unutmayınız. Ayrıca bebeğinize ilk defa yedireceğiniz bir gıdayı, önce çok küçük bir miktarda verip bir süre beklemelisiniz ki bebeğiniz alerjik bir reaksiyon veriyor mu yoksa vermiyor mu görebilesiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ