Eski Çocuk Oyunlarını Hatırlayalım

Eski Çocuk Oyunlarını Hatırlayalım

Eskiden akşam ezanı okunmasında eve girmeyelim diye dört gözle bekleyen çocuklardık biz. Şimdi çocuklarımızı dışarıya zor çıkartıyoruz. Zaman değişti bu yüzden ihtiyaçlar da değişti. Evlerde oturan çocuklarımız şimdi tablet, bilgisayar, televizyon veya cep telefonu ile içli dışlılar. Eskiden sizler nasıl bir çocuktunuz? Neler yapardınız? Nasıl oyunlar oynardınız? Kendimden bahsedecek olursam ben aktif bir çocuktum. Bahçemizde evcilik oynayıp, beş taş oynayıp, saklambaç oynayıp, körebe oynayıp eğlenceli bir çocukluk dönemi geçirdim. Hazır oyunlardan konu açılmışken, gelin hep birlikte bu güzel oyunların nasıl oynandığını tekrar bir hatırlayalım! Ne dersiniz?

Körebe nasıl oynanır?

Önce bir ebe seçiyoruz ve ebenin gözlerini bir bez yardımı ile bağlıyoruz. Ebeyi ortaya alıyoruz ve geniş bir daire oluşturuyoruz. Şarkı söyleyerek ebenin etrafında dönmeye başlıyoruz. Daha sonra ebe olan kişi birini yakalamak için ellerini uzatır. O kişinin suratını ve üzerini elleriyle inceler. Eğer kim olduğunu anlayabilirse o kişinin adını söyler. O kişiyi tanırsa, dokunduğu kişi ebe olur. Tanıyamaz ise, oyun ebe değiştirmeden devam eder.

canım anne-284

Saklambaç nasıl oynanır?

Ebe seçilen kişi genellikle duvara ve ya herhangi bir ağaca yaslanır, sonrada saymaya başlar. Kaça kadar sayılacağı zaten arkadaşlar arasında önceden belirlenmiştir. Saydıktan sonra ebe olan kişi oyun arkadaşlarının nereye saklandığını bulmaya çalışır. O sırada saklanan kişi ebenin yumduğu yere ondan önce giderse ‘sobe’ diye bağırır ve bu şekilde oyun devam eder.

Beş taş nasıl oynanır?

Oyuncu, taş­ları yere atar daha sonra bir tanesini hava­ya fırlatıp o düşmeden yerdeki taşlardan birini almak zorundadır. Havaya atılan taş yere düşer ise oyun sırası öteki oyuncu­nun olur.

Lütfen çocuk oyunlarını çocuklarımıza sevdirelim.

canım anne-286

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ