Ev Temizliğinde Soğan Kullanma

Ev Temizliğinde Soğan Kullanma

Pratik bilgiler köşemizde bugün, ana yemeklerin vazgeçilmez unsuru soğanı mercek altına alalım istedik. Soğansız bir yemek ütüsüz gömleğe benzer desek hiç de abartmış olmayız. Soğanı bu kadar vazgeçilmez kılan yemeklere lezzet  verici özelliği ile tanıdık bugüne kadar, şimdi sıkı durun hanımlar. Soğanla yapabilecekleriniz yemeklerinizi tatlandırmakla sınırlı değilmiş meğer. Soğanı artık evinizin bazı bölümlerinin temizliğinde de kullanabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız ev temizliğinde soğan kullanıyoruz bundan sonra.

Sanıyoruz ki keskin kokusundan ötürü soğanı evinizin temizliğinde nasıl kullanacağınızı merak ediyor, hatta uygulamakta tereddütler yaşıyorsunuz. Gelin birlikte masaya yatıralım şu meşhur soğanı. Soğanla temizlikte püf noktaları vermeye başlıyoruz.

ev-temizliginde-sogan-kullanma-1

*Hafta sonu aileniz ve dostlarınızla pikniğe gittiniz ve mangal yaptınız. Mangalınızın ızgarasında kalan yemek artıklarından kurtulmanın zorluğunu hepimiz biliriz. Bu işin kolay yolu ızgarayı soğanla ovmaktan geçiyormuş da haberimiz yokmuş.

ev-temizliginde-sogan-kullanma-2

*Bilirsiniz, yemek pişirirken ya da makarna haşlarken tencerenizden taşan sular, ocağın da sıcaklığıyla kuruyup inatçı lekelere dönüşür. Bir soğanı ikiye bölerek ocağınızdaki kurumuş lekeleri ovmayı deneyin, göreceksiniz inatçı lekeleri kimyasal temizlik maddelerinden daha kolay temizleyeceksiniz.

ev-temizliginde-sogan-kullanma-3

*Mutfaktaki işkence haline gelen ilerden biri de hepinizin tahmin edeceği gibi aspiratörleri temizlemektir. Bu işkenceyi de aspiratörünüzü kabartma tozu ve yarım soğanla ovarak alt edebilirsiniz hanımlar. Göreceksiniz birikmiş yağlar ve kirler çok kısa sürede temizlenecek.

*Şu ana kadar soğanı hep mutfaktaki inatçı kirler için kullandık, sanmayın ki soğanın temizlik amaçlı kullanımı bunlarla sınırlı; sıra odalara geldi. Pencerelerinizde zamanla oluşan kirleri de soğanla temizleyebileceğinizi unutmayın. Tüm çabanıza rağmen hala lekeler kalan pencerelerinizi bir de soğanla ovmayı deneyin. Pencereleriniz temizlenmekle kalmayacak, aynı zamanda evinize böcek girmesi de engellenmiş olacaktır.

ev-temizliginde-sogan-kullanma-4

* Ve şimdi de sıra geldi metal eşyaları parlatmaya. Metal eşyaların ara sıra özel bakıma ihtiyaçları olduğunu bilirsiniz. Kimyasal temizlik maddeleri kullanmadan da bu işi yapabilirsiniz. Bir soğanı 2 bardak suyla haşlayın ve haşlama suyuyla metallerinizi tanıştırın. Soğan suyuyla ovulan metaller ilk günkü parlaklığına hiç çizilmeden kavuşacaklardır.

ev-temizliginde-sogan-kullanma-5

 

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ