Ev Turşusunun 8 Bilinmeyen Faydası

Ev Turşusunun 8 Bilinmeyen Faydası

Turşu mevsiminde taze sebzeler ve tuz su sirke sarımsak gibi malzemelerden kurulan ve belli zaman sonra olgunlaştığında yemek için hazırlanan bir yiyecektir. Ev turşusu özellikle sağlık için bilinçli tüketildiğinde çok faydalı bir yiyecektir.

Ev turşusunun bilinmeyen faydalarının başında bağırsaklar için probiyotik özelliği gelmektedir. Probiyotik maddeler bağırsak florasında faydalı bakterilerin çoğalmasına ve vücut direncinin artmasına sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler hem turşuyu oluşturan sebzelerdeki mineral ve vitaminlere ve turşunun fermente oluşundan kaynaklanmaktadır. K vitaminin üretiminde probiyotiklerin etkisi büyüktür. Çeşitli yaralanmalarda kan pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca B vitamini ribovlavin gibi maddeleri de vücudumuzun kullanımına sunmaktadır.

Ev turşusu yüksek antioksidan taşıdığından soğuk algınlığına karşı koruyor. Ev turşusunun bilinmeyen faydalarından biride çeşitli sebzelerin taşıdığı farklı vitamin ve minarelerden vücudumuzun faydalanmasını sağlaması ve dış etkilere karşı güçlü olmasını sağlamasıdır.

Ev Turşusunun Bilinmeyen Faydaları

Ev turşusunun bilinmeyen faydasının diğeri de kan şekerini dengelemesidir. Yüksek oranda lif barındıran turşu yemekle birlikte tüketildiğinde mideyi geç terk ettiğinden kandaki şeker oranı dengeleniyor. Sporcularda krampları önlüyor. Vücuttan atılan sıvı ve mineral dengesi hem turşuyu oluşturan sebzelerin taşıdığı mineraller ve turşu suyu ile yerine konularak kramp girmesi önleniyor.

Ev turşusu kansere karşı koruyucu kalkan oluşturuyor. Özellikle antioksidanlar serbest radikallerin zararlarına karşı savaşıyor. Bu nedenle tek çeşit yerine çeşitli sebzelerden oluşan turşu tüketmek daha faydalıdır. Turşunun metabolizmayı hızlandırıcı ve sirkeden dolayı asetik yapısı zayıflamaya yağ yakmaya yardımcı oluyor.

Kabızlığa karşı kullanılabiliyor. Lifli yapısı nedeniyle bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olmaktadır. Kalp damar hastalıklarında dikkatli tüketildiğinde damar yapısını koruyucu özelliği bulunuyor. Vitamin mineral içeriği ve bol miktarda faydalı bakteri barındırması vücut bağışıklığını güçlendirmektedir. Ancak dikkatli tüketilmez ise sodyum içeriğinden dolayı tansiyon yükseltebilmektedir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ