Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Her ne kadar hazır olarak satılan turşular ola da ev yapımı turşu tadı bir başka güzel ve lezzetli olduğu için bayanla genellikle kendileri yapmaya özen göstermektedir. Market turşularında maliyeti azaltmak yerine genellikle sirke yerine asit dolu kimyasallar ve musluk suyu kullanılmaktadır. Bu da turşunun kalitesini düşürmektedir. Bu yüzden bayanlar da evlerinde halis sirkeler, içme suları ve taze sebzeler kullanarak daha kaliteli ve sağlıklı turşular yapmayı tercih ederler

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Turşu malzemeleri:

. 1 adet küçük beyaz lahana

. 125 gr taze fasulye

. 5 adet kornişon turşusu

. 1 adet havuç

. 5 adet sivri biber

. 2 adet kırmızıbiber

. 2 adet yeşil domates

. 4, 5 diş sarımsak

. Yarım su bardağı nohut

. Yarım limon

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Turşu suyu için:

. 1 çorba kaşığı limon tuzu

. 1 litre su

. Yarım su bardağı kaya tuzu

. Yarım su bardağı üzüm sirkesi

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Karışık turşu yapımı:  Öncelikle sebzelerin hepsini iyice yıkayınız. Lahanayı çok ince olmayacak şekilde doğrayınız. Sivri ve kırmızıbiberlerin uç kısımlarına kesikler atınız ki turşu suları iyice içlerine işlesin. Aynı şekilde salatalıkların kenarlarına da küçük kesikler atmanızda fayda var. Havucu daire şeklinde doğrayın. Yeşil domatesi ikiye bölünüz. Taze fasulyeleri olduğu gibi veya ikiye kırarak kullanabilirsiniz. Limonu daire şeklinde kesiniz. Kavanozun en dibine nohutları yerleştiriniz. Doğrayıp, yıkadığınız sebzeleri karışık şekilde kavanozun içerisine yerleştiriniz.

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

Bir kabın içerisine limon tuzu, kaya tuzu ve suyu ekleyerek iyice karıştırınız. Hazırladığınız suyu sebzelerin üzerine bir parmak geçene kadar doldurunuz. Turşu kavanozunu güneş almayan bir yerde 30-40 gün beklettikten sonra kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Karışık Turşu Yapımı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ