Evde Doğal Deterjan Yapımı

Evde Doğal Deterjan Yapımı

Evde kullandığımı temizlik ürünlerinin doğal olması aslında çok önem arz etmektedir. Yediğimiz içtiğimiz yiyecekler kadar bizi etkileyen deterjanlara da özen göstermeliyiz. Tenimiz deydiği için kimyasal madde içeren ürünler hem cildimize hem de vücudumuza zarar verebilir. Bunun için kimyasal ve koruyucu madde içeren ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız.

evde-dogal-deterjan-yapimi-5

Doğal ve doğal ürünlere olan ilginin arttığı günümüzde deterjanında doğalını kullanarak hem kendimizi hem de çocuklarımızı koruma altına almalıyız. Hazır olarak satılan temizlik ürünlerinin büyük bir bölümü kimyasal madde içermektedir. Bu yüzden deterjan gibi temizlik ürünlerini evde kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle hem doğal hem de sağlıklı olacaktır.

evde-dogal-deterjan-yapimi-4

   Evde doğal deterjan yapımı oldukça basittir. Bulaşık makinenizin tuz bölümüne limon tuzu, parlatıcı bölümüne limon suyu veya elma sirkesi koyarak rahatla ve güvenle kullanabilirsiniz. Limon tuzu makinenizi arıtmakla kalmaz aynı zamanda kirece karşı da koruma sağlar. Elma sirkesi ise bulaşıklarınızda oluşabilecek matlığa karşı çözüm olacaktır.

evde-dogal-deterjan-yapimi-3

Eğer tablet şeklinde kullanmak isterseniz de bunun için limon tuzunu biraz sirke ve su ile eritip buzdolabının buz kalıplarına koyarak dondurunuz ve tek tek çıkarıp dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu tabletleri bu şekilde kullanırken parlatıcı bölümüne elma sirkesi damlatmayı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde lekelenme ve matlaşma sorunu yaşayabilirsiniz.

evde-dogal-deterjan-yapimi-2

Elde yıkamak içinde deterjan yapabilirsiniz. Bunun için ise 3-4 bardak sıcak suyun içine bir kalıp sabunun yarısını rendeleyiniz. Daha sonra ise içerisine bir yemek kaşığı boraks ekleyiniz ve iyice eriyene kadar karıştırmaya devam ediniz. Hoş koku vermek için ise beğendiğiniz kokuların yağlarından içerisine 10 veya 15 damla damlatabilirsiniz.

Ağır kimyasallar içeren ürünleri kullanmak yerine basitçe ve rahatlıkla doğal ürünler elde edebilirsiniz.

evde-dogal-deterjan-yapimi-1

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ