Mukabele Nedir? Evde Mukabele Nasıl Yapılır?

Mukabele Nedir? Evde Mukabele Nasıl Yapılır?

Mübarek Ramazan ayının başlamasıyla birlikte mukabele nedir sorusu bilmeyenler tarafından sorulmaya başlandı. Ayrıca sorulan sorular arasında evde mukabele nasıl yapılır da yer alıyor. 11 ayın sultanı Ramazan Müslümanlar için bereketiyle gelir. Bu mübarek ayı ibadet ederek geçirenler mukabele okumak, nafile namazlar kılmak gibi ibadetlere yönelirler.

Ramazan ayı boyunca da canimanne.com sitemizi takip ederseniz bu ayda faydalanabileceğiniz pek çok sayfa bulabilirsiniz. Evde Ramazan Pidesi Yapımı – Ramazan Pidesi Tarifi sayfamız bunlardan sadece biridir.

Mukabele Nedir

Mukabele Nedir?

Mukabele nedir sorusunu cevaplamak gerekirse;  mukabele bir kişinin Kur’an-ı Kerim’i sesli bir şekilde okuması ve onu dinleyenlerin de Kitap’tan takip etmesi olarak anlatılabilir. Yani hafızların cemaate Kuran’ı Kerim okumasıdır. Ramazan ayında mukabele okumak en sık yapılan ibadetlerdendir. Evde mukabele nasıl yapılır sorusu da aşağıda cevaplanmıştır. Kuran’da 600 sayfa ve 30 cüz bulunur. Ramazanda mukabelede her gün 1 cüz okuyarak Ramazan Bayramı’na kadar Kuran’ı Kerim hatmedilmiş olur. Bazı kişiler yetişmemesi ihtimalini göz önünde bulundurarak Ramazan’dan birkaç gün önce okumaya başlarlar. Topluluk halinde yapılan mukabelelerde cemaatten her bir kişi her gün 1 cüz okur ve böylece hatim 30 günde tamamlanmış olur.

Evde Mukabele Nasıl Yapılır

Evde Mukabele Nasıl Yapılır?

Mukabele nedir diye bahsettikten sonra şimdi de evde mukabele nasıl yapılır konusuna değinelim. Bu yıl topluluk halinde mukabele tertiplemek pek mümkün görünmüyor. Bu nedenle kişiler hatimlerini evlerinde tek başlarına yapıyorlar. Evde mukabele yapmak için internetteki pek çok siteden yararlanılabilir. Aşağıda paylaştığımız video her gün 1 video yayınlanan ya da canlı mukabele yapan siteler bulunur. Ev halkı ile birlikte ya da tek başına bu sitelerden Kuran’ı Kerim takip edilebilir. Ev halkında birinin sesli olarak okuması ve diğerlerinin takip etmesi şeklinde de evde mukabele yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ