Evde Üzüm Kurutma Yöntemleri

Evde Üzüm Kurutma Yöntemleri

Evde üzüm kurutma yöntemleri nelerdir, üzüm kurutmanın püf noktaları nelerdir içeriğimizden tüm detayları ile bulabilirsiniz.

Üzüm sevilen meyveler arasında yer almaktadır. Mevsiminde taze tüketilen üzümün diğer zamanlarda kurusu tüketilmektedir. Kuru üzümün sağlık açısından faydaları bulunmaktadır. Abur cubur yerine tatlı yerine meyve tüketmek daha sağlıklıdır. Fakat tüketilecek meyvelerin de hormonsuz katkı maddesiz yetiştirilmiş olması önemlidir. Kuru üzümü dışarıdan satın almak yerinde mevsiminde tazesini alıp evde kendiniz kurutup saklamanız daha sağlıklıdır. Dışarıda satılanların hangi şartlarda kurutulduğunu bilmediğimiz için temiz olup olmadığını bilemeyiz. Kuru meyvelerinde temizlenmesi neredeyse imkansız olduğu için en sağlıklı yöntem evde kendinizin kurutmasıdır. Üzüm nasıl kurutulur aşağıdan madde madde bulabilirsiniz.

Evde Üzüm Kurutma Yöntemleri

  • Üzümleri öncelikle iyice yıkayıp saplarından ayırın. Daha sonra ise temiz bir bez üzerine serip güneş alan bir yerde kurutmaya bırakın. Fakat bu yerin temiz ve toz almayan bir yer olmasına dikkat edin. Kuruyunca üzümleri alıp cam kavanozda saklayarak tüketebilirsiniz.
  • Bir diğer yöntem ise üzüm kurutma sodası ile kurutma işleminş yapmaktır. Bunun için derin bir kap içerisinde üzüm kurutma sodasını, su ve zeytinyağını karıştırın. Daha sonra üzümleri bu karışıma batırıp güneş alan bir yerde bir bez üzerine serin. Üzümleri kurumaya bırakın. 4-5 gün kuruduktan sonra üzümleri toplayıp tüketebilir veya muhafaza edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ