Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir ?

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir ?

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir ?

Merhaba bugün sizlere çok faydalı olan zencefili evde nasıl yetiştire biliriz?  Sorusunun cevabı vermek istiyorum. Bahçe işlerinde evde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız sizin içinde güzel bir terapi olacaktır.

Zencefil hoş aroması ve sonbahar ve kış aylarında bir çoğumuzun oldukça tükettiği bir bitki ve oldukça faydalı özellikle benimde kış mevsiminde ıhlamur ve sade olarak tükettiğim zencefili bugün nasıl çimleriz detaylı olarak sizlerle paylaşım yapacağım.

Öncelikle Kök Zencefil Alalım (taze zencefil)

Kök Zencefil

Ufak Parçalara Ayıralım !

Zencefil

Evde benim taze zencefil vardı ufak üç parçaya böldüm.

Daha Sonra İçi Su Dolu Kabın İçine Zencefilleri Koyalım.

Zencefil Parçaları

Bu şekilde 3-4 saat oda sıcaklığında bekletmeniz yeterli olacaktır. İsterseniz 12 saat beklete bilirsiniz.

Sonrasın da büyük ve derin bir saksı alalım büyük olması çok önemli neden derseniz zencefil kök kısmını tüketeceğimiz için kökleri iyi gelişmesini büyük saksı sağlayacaktır.

Toprak seçimi kaliteli olmasına özen gösterin toprak alırken organik olmasında fayda var. Saksımıza toprağımızı doldurup suda beklettiğimiz zencefili çok derine yerleştirmeyin 5 santim olması yeterlidir. Üzerini toprakla örtelim.

Suyunu bol güneş alması gerektiğini unutmayın soğuk ortamda dona bilir.

4 Hafta içinde filiz verebilir. Tabi ki yetişmesi için 10 ay kadar bir süreye ihtiyacımız olacaktır. Düzenli bakıldığında kendi yetiştirdiğimiz zencefilleri tüketmemiz mümkündür.

Evde Zencefil Nasıl Yetiştirilir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ